Android cihazdan verileri kalıcı olarak nasıl silebilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı telefonlar neredeyse vücudumuzun bir parçası haline geldi. Günümüzün her anında kullanmaktayız. Akıllı telefonlar yalnızca iletişim için değil, aynı zamanda kişiler, fotoğraflar, e-posta ve daha pek çok kişisel kullanıcı bilgilerini de saklıyor. Akıllı telefonunuzu satmayı ya da başkasına vermeyi düşünüyorsanız, Android üzerindeki tüm verilerin güvenli bir şekilde silinmesini ve cihazın dijital olarak silinmesini sağlamanız önemlidir.

Fabrika verilerini sıfırlama‘ yapma bir akıllı telefondan verileri güvenli bir şekilde silmenin en iyi ve güvenli yolu diye yanlış bir algı var. Silindiğinde bir dosyanın gerçekten silinmemiş olduğu bir gerçektir. Silinen bilgiler, depolama alanındaki diğer bazı serbest konuma silinmiş / gizlenmiş olarak işaretlenmiştir.

Fabrika ayarları, cihazı varsayılan durumuna geri döndürür. Ve çoğu veri silinirse de, multimedya, e-posta gibi küçük bilgi parçaları dahili hafızada kalabilir. Endişelenmenize gerek yok çünkü Android cihazdan bir şey ve her şeyi kalıcı olarak silmek kolaydır. Eski akıllı telefonlarını elden çıkarmayı düşünenler için, bu gerçekten kullanışlı olabilir. Android verileri geri dönüşümsüz silmek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

1. Cihaz depolama alanını şifreleme

Şifreleme, fabrika ayarlarına sıfırlamaya başlamadan önce akıllı telefonda depolanan verileri ve bilgileri gizli bir biçimde dönüştürür. Doğru şifre çözme olmadan, veriler mantıklı görünmeyen bozuk bir karışıklık gibi görünüyor. Cihaz saklama bölümünü şifrelemek, fabrika sıfırlaması işleminden sonra bazı dosyalar bir şekilde bırakılmış olsa bile, onlar sadece rastgele çöp değil gerçek anlaşma olarak görünür.

Cihazın saklama alanını şifrelemek için Ayarlar > Güvenlik (veya ilgili ayar)’a gidin ve ‘Telefonu şifrele’ seçeneğine dokunun. Cihazda ne kadar veri depolanmışsa, bu biraz zaman alabilir. Şifreleme yapıldıktan sonra fabrika ayarı yapılabilir.

2. Silinen verilerin üzerine yeniden kurulum yapma

Cihazı şifrelemek ve daha sonra fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak, genel olarak tüm verilerin güvenli bir şekilde silinmesi için yeterlidir, ancak biraz fazla uğraşmanın zararı yoktur. Bunu yapmak için, akıllı telefonu fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra tekrar kurun. Ancak bu sefer e-posta ayrıntılarının eklenmediğinden emin olun.

Kurulum tamamlandıktan sonra, cihazdaki dahili depolama alanı dolu olmadığı sürece önemsiz bir video kaydedin. Bunu yapmak boş alana atılan veriler üzerine yazacaktır.

Etiketler:

Android Ne & Nasıl

28 Ekim 2017 at 17:53

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*