Android ve iOS kullanıcılarını fotoğraf boyutundan kurtaran uygulamalar

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı telefonlar gelişmeye devam ettikçe, kameralarda da aynı şekilde ilerleme devam etmektedir. İyice gelişen kameralarla çekilen fotoğrafların veya videoların dosya boyutları da büyük olmaktadır. Bir akıllı telefondan çekilen kaliteli bir fotoğraf yaklaşık olarak 3-4 MB boyutundadır. Sürekli fotoğraf çeken biriyseniz, akıllı telefonunuzun depolama alanı hızlı bir şekilde dolmaktadır. Akıllı cihazınızda yeterli miktarda depolama alanına sahip olmak önemli bir durumdur.

Sadece fotoğraf veya video boyutu depolama açısından önemli değildir. Ayrıca, WhatsApp ve e-posta gibi kaynaklar üzerinden fotoğraf veya video göndermek/almak isterseniz, küçük boyutlu fotoğraf ve videoların olması, mobil veriden de tasarruf edeceğiniz anlamına gelir.

Sosyal medya platformlarına yüklemeden veya başkalarına göndermeden önce fotoğraf ve videoların boyutunu küçültmek için kullanılabilecek pek çok iOS uygulaması vardır. Bu yazımızda bunlara yer verdik.

Fotoğraf boyutunu azaltma uygulamaları kullanın

Reduce Photo Size uygulaması Google Play Store’da ve Image Size uygulaması da App Store’da kullanılabilir. Fotoğrafları, Twitter, Facebook’a yüklenmeden veya e-postayla gönderilmeden önce yeniden boyutlandırma ve kırpma imkanı sağlamaktadır. Orijinal fotoğraflar yeniden boyutlandırma yapıldıktan sonra herhangi bir bozulma olmaz. Yani, orijinal fotoğraflarınız aynı şekilde kalacaktır.

Nasıl kullanılır? Bir e-postaya bir dosya eklediğinizde, “Reduce Photo Size” seçeneğini seçin. Pickup Image seçeneğine dokunun ve ardından ekran üzerine dokunun. Şimdi “Reduce” düğmesine dokunun. İşlem tamamlandıktan sonra, istediğiniz boyutu seçin ve işlemi bitirin. Bu sayede büyük boyutlu fotoğraflar gönderip İnternet veri bağlantınızı boş yere tüketmesini engelleyebilirsiniz.

Fotoğraf sıkıştırma uygulamaları kullanın

Android için Photo Compress yardımcı uygulaması ve iOS için Photo Compress, tercihlerinize göre görüntüleri herhangi bir boyuta ve kaliteye göre yeniden boyutlandırma sağlar. Görüntüleri herhangi bir orana, genişliğe ve yüksekliğe göre kırpabilirsiniz. Daha da kullanışlı kılan şey, aynı anda birden çok görüntüyü yeniden boyutlandırma yapmanızdır.

Fotoğraf boyutlandırma uygulamaları kullanın

Android için Fotoğraf Boyutlandırma ve iOS için Image Resizer Free uygulaması görüntülerin boyutunu kolayca azaltmanıza yardımcı olur. İsteğinize göre görüntünün boyutunu seçtiğiniz 8 ön tanımlı boyutu ve bir özel boyut modu vardır. Fotoğraf yeniden boyutlandırıldığında, otomatik olarak fotoğraf makinesi rulonuza kaydedilir.

Bu ve benzeri uygulamalar sayesinde fotoğrafları kolayca yeniden boyutlandırma yapabilir ve fazla veri tüketmeden sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

Android iPad iPhone iPod touch PCsen Özel

24 Ekim 2017 at 16:35

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*