Bilgisayar disk alanı kullanımı nasıl kontrol edilir ve analiz edilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10, 8, 7 bilgisayarda hard disk alanı kullanımı analiz etme ve kontrol etme ile ilgili yardımcı olacak kılavuz. Bilgisayarlarımızı (veya daha özel olarak sabit diskleri-hard diskleri) çeşitli dijital içerikleri veya dosyaları depolamak için kullanırız. Önemli işler ile ilgili belgelerden fotoğraflara, tüm medya (ses ve video) koleksiyonumuza, hemen hemen her şeyi PC’lerimizin sabit disklerinde saklarız.

Teknolojideki hızlı ilerlemeler sayesinde, PC’ler (ve üzerinde çalışan işletim sistemleri) sayısız depolanmış dosyaları otomatik olarak organize edebilecek kadar akıllı hale geldi.

Dahası, sabit disklerin her geçen gün kapasiteleri gittikçe artmakta ve böylece her zamankinden daha fazla içerik depolamak mümkün olmaktadır. Ancak, bilgisayarda farklı dosyaların ve klasörlerin ne kadar yer kapladığına tam olarak bakmak ihtiyacı duyarız.

Bu konuda fazla düşünmenize gerek yok, çünkü sabit diskte saklanan farklı türdeki dosyaların ve bu dosyaların kullandıkları alanın detaylı bir analizini yapmayı sağlayan pek program vardır. Bu yazımızda WinDirStat ve Disk Analyzer Pro adlı iki programı konu alacağız ve nasıl çalıştığı ile ilgili kısaca özet sunacağız.

WinDirStat ile disk alanını analiz ve kontrol etme

Basit ve kolay kullanımlı bir uygulama olan WinDirStat, disk kullanımını analiz etmek için tüm sabit diskleri veya yalnızca bazı belirli bölümleri tarama yeteneğine sahipir. Tarama tamamlandıktan sonra, uygulama taranan konumları hiyerarşik ağaç benzeri bir yapıda görüntüler. Dosyalar tarafından alınan disk alanının yüzdesi de gösterilir.

WinDirStat’ın imza özelliğine ağaç haritası deniyor. Esasen, renk kodlu dikdörtgen biçiminde farklı dosyalar (sabit uzantılara ayrılmış) tarafından kullanılan sabit disk alanını gösterir. Her renkli dikdörtgenin boyutu, ilişkili dosyanın sabit diskte ne kadar yer kapladığına bağlıdır.

WinDirStat’ın ilginç bir özelliği, kullanıcıların dosyaları doğrudan uygulamadan gelişmiş işlemleri yürütmelerini sağlar. Kullanıcılar belirtilen yerlerde komut istemi açabilir, bağlam menüsüne ve daha birçok içeriğe kolayca erişmek için dosyaları sağ tıklayabilir. WinDirStat’tan dosyaları doğrudan silmek mümkündür. Uygulama tamamen ücretsizdir.

Disk Analyzer Pro ile disk alanını analiz ve kontrol etme

Bir bilgisayarın sabit disk alanı kullanımını kapsamlı bir şekilde analiz edebilen daha gelişmiş bir uygulama arayan kullanıcılar için Disk Analyzer Pro mükemmel bir çözümdür. Uygulama, büyük boyutlu dosyaları ve klasörleri belirleyebilir ve bir süre kullanılmayan eski dosyaları silebilir ve sabit disk alanını boşaltabilir. Free Personal edition ve Pro edition olmak üzere iki ayrı versiyonu vardır. Ücretsiz versiyonu işinize yarayacak temel özellikleri sağlamaktadır.

Disk Analyzer Pro, dosya boyutu, oluşturma tarihi ve mülkiyet gibi özelliklere dayalı dosyaları gruplandırarak ayrıntılı alan kullanım raporları üretir. Daha etkili arama sonuçları için istenmeyen dosyaları ve klasörleri ararken, özel arama terimleri de belirleyebilirsiniz.

Uygulama, sabit diskte zamanla biriken geçici İnternet dosyalarını bulabilir ve silebilir. Disk Analyzer Pro, bilgisayardaki en büyük ve en eski kullanılmayan dosyaların bir listesini oluşturur. Aynı dosyaların detaylı raporlarını görüntüleyebilir, sıkıştırılmış arşivlere istenmeyen dosyaları ekleyebilir, dosya mülkiyet raporları oluşturabilir ve hatta ağ sürücülerinin disk alanı kullanımını kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak, Disk Analyzer Pro ayrıca filtrelerle özel arama komutlarını çalıştırmayı, özel dosya türü raporları oluşturmayı ve bunları HTML, CSV ve HTML gibi çeşitli formatlarda dışa aktarabilmenizi sağlar. Bununla birlikte, özelliklerin çoğunluğu ücretli pro sürümünde mevcuttur.

Ne & Nasıl PC Dersleri

29 Ekim 2017 at 14:46

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*