Bilgisayarda dosyaları toplu olarak yeniden adlandırma nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows bilgisayarda dosyaların hepsinin birden adını değiştirmek için bu rehberimiz yardımcı olacaktır. Sizde bu yönetimi kullanarak, toplu olarak dosyaların adını değiştirmeyi daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Fotoğraflardan ses ve videoya kadar her şeyi içeren binlerce farklı dosyayı depolamak için bilgisayarımızı kullanırız. Bilgisayarımızın sabit diskinde pek çok dosyayı barındırmak ileride bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çok sayıda dosyayı yönetmek ve organize etmek oldukça yorucu bir iştir.

Dosyalar üzerinde yapılan farklı işlemler arasında (taşıma, kopyalama vs) yeniden adlandırma, en sık kullanılanlardan biridir. Bir kaç dosyayı yeniden adlandırmak çok kolay olsa da, dosya sayısı yüzlerce veya binlerce olduğunda pek kolay olmamaktadır. Bunun yanı sıra, ortak özellikleri olan bir grup dosyanın adını değiştirme gereken zamanlarda vardır. Örneğin, sonbahar duvar kağıtlarını içeren resimler ya da bir grup tarafından hazırlanan tüm yılların başlığına göre kategorize edilen şarkılar neredeyse aynı dosya isimlerine sahiptir.

Bu gibi durumlarda, toplu olarak dosyaların adını değiştirmeyi sağlayan programlar gerçekten kullanışlı olabilir. Bu uygulamalar, tanımlayacağınız bazı parametrelere göre çok sayıda dosyayı yeniden adlandırmak için hızlı işlem yapmayı sağlar.

Bu konuda yardımcı olacak bir şeyler var mı? Windows bilgisayarda dosyaları toplu olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

Not: Bu yazımızda, ücretsiz toplu olarak dosyaları yeniden adlandırma programı olan Advanced Renamer‘ı kullanacağız. Ücretsiz ve Türkçe dil desteğinin olması yanı sıra Advanced Renamer taşınabilir bir uygulamadır ve dolayısıyla kurulum yapmanız gerekmez. Adına yakışır bir şekilde sayısız gelişmiş özelliklere birlikte gelir.

Advanced Renamer kullanarak dosyaları toplu yeniden adlandırma

1. Adım: Advanced Renamer indirin ve indirilen arşivi açtıktan sonra (programın yürütülebilir ve ilişkili dosyaları olan), ARen.exe dosyasını çalıştırın.

2. Adım: Uygulamanın birincil kullanıcı arayüzü oldukça basit iki sütunlu bir kullanıcı arayüzü içermektedir. Sağ sütun, toplu yeniden adlandırmak istediğiniz dosya ve klasörleri eklemenize izin verirken, sol sütun, dosyaları / klasörleri yeniden adlandırmak için kullanmak istediğiniz gelişmiş komut dosyası / parametrelerini eklemenize izin verir.

3. Adım: Dosyaları / klasörleri ekledikten ve yeniden adlandırma parametrelerini belirttikten sonra, onları ayrıntılı olarak aarlayabilirsiniz. Bu, art arda gelen harf artışı, dizin başına sayı artışı ve daha fazlası gibi seçenekleri belirtebileceğiniz anlamına gelir.

4. Adım: Her şey ayarlandıktan sonra, üst kısmındaki seçenekler çubuğundaki ‘Start batch’ düğmesine basmanız yeterlidir. Advanced Renamer eklenen tüm dosyaları ve klasörleri belirlenen parametrelere göre yeniden adlandıracaktır. Dosya / klasör sayısına bağlı olarak, bu biraz zaman alabilir.

Toplu iş dosyalarını yeniden adlandırmak için Advanced Renamer programını aynı şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca program, kendi özel yeniden adlandırma yönteminizi oluşturmaya ve bunları daha sonra kullanmak üzere hazır ayarlar olarak kaydetmenize izin verdiğini de belirtmek gerekir.

Ne & Nasıl PC Dersleri Ücretsiz Windows

25 Ekim 2017 at 14:18

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*