Bilgisayarda işlemci, RAM, ekran kartı nasıl kontrol edilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımın işlemci, RAM, ekran kartı ve diğer sistem ve donanım bilgisini öğrenmek için ne yapabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Bilgisayar teknolojisinde yapılan hızlı adımlarla günümüz bilgisayarları hem donanım hem de yazılım bakımından son derece güçlüdür. Özellikle donanım hakkında konuşursak bugünün PC’leri çok çekirdekli işlemcilerle, çok miktarda RAM ile gelir ve terabayt ile ölçülen sabit disk kapasitelerine sahiptir.

Çoğumuz bilgisayar donanım özelliklerini kolayca öğrenebiliriz. Özellikle laptop/dizüstü bilgisayarların üzerinde donanım özelliklerini belirten donanım markalarının etiketleri olduğu için daha kolay öğrenilmektedir. Örneğin, benim Packard Bell dizüstü bilgisayarımda, Intel Core i5 işlemci, Nvidia Geforce GT 630M ekran kartı, 8GB RAM olduğunu kolayca görebiliyorum.

Elbette, bunlar temel donanım özellikleridir ve herkes bunları sular seller gibi biliyor. Bilgisayarınızın donanımı hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız, o zaman iş değişir. Bu konuda, sistem veya donanım bilgisi öğrenme programlarına göz atmak gerekir. Bu alanda tasarlanmış pek çok uygulama vardır ancak biz bu yazımızda Speccy hakkında konuşmak istiyoruz. CCleaner yapımcısı Priform tarafından tasarlanmış güzel bir programdır.

Speccy ile detaylı donanım bilgilerini öğrenme

Bir PC’nin hemen hemen tüm sistem ve donanım boyutlarıyla ilgili detaylı bilgi sağlayabilen Speccy, çok faydalı küçük bir yardımcı programdır. Ücretsiz ve Türkçe dil desteğinin olmasından dolayı, herkesin tercih edeceği bir program olduğunu düşünüyorum.

Bu, CPU çekirdek sayısı ve mimarisi, hızla kurulu RAM, grafik yonga seti, bağlı çevre birimleri, gerçek zamanlı ağ hızı ve daha fazlasını içerir. Sadece Speccy, kurulum tarihi, seri anahtarı, pil şarjı, işlemler listesi ve sistem klasörleri gibi bilgisayarda yüklü olan işletim sistemi hakkında önemli ayrıntıları ortaya çıkarabilir.

Speccy hafif bir uygulamadır ve çalışması için herhangi bir ek yapılandırmaya veya kuruluma ihtiyaç duymaz. Tek yapmanız gereken yazılımın çalıştırılması (tercihen yönetici seviyesinde yükseklikle) ve bilgisayarın donanım ve yazılım detaylarını tararken bir iki saniye bekleyin.

Donanım Ne & Nasıl

30 Ekim 2017 at 09:42

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*