Birisinin bilgisayarımı ele geçirmesini engellemek için ne yapabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet kullandığımız sürece bu tehlike her zaman vardır. İnternet korsanları veya hackerlar tarafından bilgisayarınızın ele geçirilmesini engellemek için ne yapılabilir hakkında konuşmak istedik. Bu konu, her bilgisayar kullanıcısı için büyük öneme sahiptir. Sizde bilgisayarınızı başkaları tarafından ele geçirilmesini önlemek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Denetim Masası, işletim sisteminin en eski sürümlerinden beri var olan tartışmasız Windows’un en önemli bileşenlerinden biridir. Önemli sistem ayarlarının tümü (ör. kullanıcı hesaplarının yapılandırılması, donanım ve yazılımın eklenmesi / kaldırılması) Denetim Masası aracılığıyla yapılmakta ve değiştirilmektedir. Bu yüzden yetkili kullanıcılar tarafından, özellikle birden fazla kullanıcısı olan PC’lerde erişilebilmesi şarttır.

Sonradan anlaşıldı ki, Windows’ta Denetim Masası erişimi kısıtlamak için gerçekten mümkündür. Bu, işletim sisteminin “Grup İlkesi Düzenleyicisi” modülü aracılığıyla yapılabilir. Ancak başlamadan önce, aşağıdaki önemli noktaları okumanızı tavsiye ederiz.

Dikkate edilmesi gereken hususlar:

  • Grup İlkesi Düzenleyicisi, işletim sisteminin gelişmiş bir bileşenidir. Yanlış kullanılırsa, sistemi kullanılmaz hale getirebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde ilerlemeye dikkat edin.
  • Grup İlkesi Düzenleyicisi modülü yalnızca belirli Microsoft Windows sürümlerinde kullanılabilir.

Windows’da Denetim Masasına erişimi kısıtlama

1. Adım: Çalıştır komutuna gpedit.msc yazın ve Grup İlkesi Düzenleyicisini başlatmak için Tamam’a basın. Genel olarak, bu, yönetici düzeyinde hesap yükseltme gerektirir.

Adım 2: Kullanıcı Yapılandırması > Yönetimsel Şablonlar > Denetim Masası’na gidin ve Denetim Masasına (ve PC ayarlarına) erişimi yasakla seçeneğini çift tıklayın.

3. Adım: Açılan konfigürasyon kutusunda, ayarın değerini Yapılandırılmadı’ndan Etkin’e değiştirmeniz yeterlidir. Tamam’ı tıklayın ve Grup İlkesi düzenleyicisini kapatın.

Yaptığınız bu ayarlama, Denetim Masasına erişimi devre dışı bırakmakla kalmaz, aynı zamanda Dosya Gezgini’nden ve görünen diğer tüm sistem konumlarından girişini kaldırır. Bu sayede sizden başkasının bilgisayarınızda kontrolü ele alması mümkün olmaz. Bilgisayarınızın ele geçirilmesini engellemek için etkili bir çözüm olduğunu düşünüyorum.

PC Dersleri PCsen Windows

30 Ekim 2017 at 10:23

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*