Browser JSGuard uzantısı zararlı HTML ve JavaScript saldırılarına karşı koruma sağlar

Sponsorlu Bağlantılar

İnternette gezinirken, bilgisayarımız çeşitli kötü amaçlı saldırılara maruz kalmaktadır. En yaygın çevrimiçi tehditlerden biri kötü amaçlı ve şüpheli web sayfalarıdır. Bu kötü amaçlı web sayfaları, HTML veya JavaScript kullanılarak oluşturulan diğer herhangi bir web sayfasına benzemektedir. Bu nedenle, birçok kez bunlar fark edilmeyerek bilgisayara zarar verirler. Bu tür saldırıların üstesinden gelmek için C-DAC, Chrome ve Firefox tarayıcıları için bir eklenti-uzantı oluşturdu. Browser JSGuard, bilgisayarınızı kötü amaçlı-zararlı HTML ve JavaScript saldırılarına karşı korur.

Web tarayıcısındaki güvenlik açıklarından yararlanarak bu kötü amaçlı web siteleri tarafından PC’ye saldırı düzenlenir. Böylece saldırgan işletim sistemi üzerinde kontrol sahibi olur. Saldırgan, web tarayıcılarını tehlikeye attıktan sonra, bir dizi yeniden yönlendirmeyi kullanarak tarayıcıya saldırganın web sitesini ziyaret etmesi talimatı verilebilir. Böylece, herhangi bir malware-zararlı yazılım, kullanıcı bilgisi olmaksızın kullanıcının bilgisayarına yüklenebilir. Browser JSGuard eklentisiyle bu tür saldırılardan korunabilirsiniz.

Chrome ve Firefox için Browser JSGuard

Browser JSGuard, Gelişmiş Bilgisayar Geliştirme Merkezi (Centre for Development of Advanced Computing) tarafından başlatılmıştır. Bu kuruluş, Hindistan Hükümeti’nin önde gelen Ar-Ge kuruluşudur. C-DAC bu eklentiyi hem Chrome hem de Firefox tarayıcıları için oluşturdu. Bazı özellikleri şunlardır:

  • İçerik / Sezgisel tabanlı web zararlı yazılımlara karşı koruma
  • Eklenti, kullanıcıyı kötü amaçlı web sayfalarına karşı uyarır
  • Aynı zamanda web sayfasının ayrıntılı analizini de sağlar (Analizi, Eklenti çubuğundaki simgeyi tıklayarak görebilirsiniz)

Chrome ve Firefox tarayıcıları için Browser JSGuard’ı nasıl kurabilirim?

JSGuard, JavaScript Guard’ı simgeliyor. Yükleme işleminin ardından Chrome veya Firefox tarayıcınızda, tarayıcınızın URL penceresinin sağ tarafında küçük bir simge görünür.

Bu simgenin üzerine geldiğiniz zaman ‘Webpage Behaviour Report‘ (Web Sayfası Davranış Raporu) mesajı görüntülenir. Seçilen web sitesinin raporunu görmek için istediğiniz web sitesini açın ve bu simgeyi tıklayın. PCsen.com sitemiz için bu işlemi gerçekleştirdik ve rapor penceresi aşağıdaki gibi görünür:

Hidden iframe redirections (gizli iframe yönlendirme), unauthorized redirections (izinsiz yönlendirmeler), encoded JavaScript (kodlanmış JavaScrip), external domain requests (harici alan adı istekleri) ve trackers (izleyiciler) gibi çeşitli ayrıntıları görebilirsiniz. Diğer ayrıntıları görmek için bu başlıkların her birine tıklayın. (Yukarıdaki resimdeki gibi, Gizli iframe yönlendirmeler için, rapor analizini ‘Gizli iframe yok’ olarak gösterir). Kötü niyetli bir web sitesi olması durumunda, rapor analizini aşağıdaki şekilde gösterebilir:

Raporun sonunda bulunan bağlantıyı tıklayarak da bu rapor için geribildirim verebilirsiniz. Tarayıcı JSGuard C-DAC Hindistan tarafından başlatılan çeşitli anti-malware araçlarından biridir.

Google Chrome için Browser JSGuard uzantısını chrome.google.com adresinden indirebilirsiniz.

Mozilla Firefox’a yüklemek için addons.mozilla.com adresini ziyaret edin.

İnternet

01 Mart 2017 at 11:50

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*