Corsair SSD Toolbox: Ücretsiz SSD Yönetim ve Optimizasyon Aracı

Sponsorlu Bağlantılar

Geleneksel bir Hard Disk’i SSD (Solid State Drive) disklere yükseltmek PC’nizin genel performansını önemli ölçüde hızlandırmak için en kolay ve en iyi yoludur. HDD üzerinde SSD kullanmanın birçok faydaları vardır: Sistem botları daha hızlı, uygulamaları daha hızlı başlatma, daha iyi pil ömrü, daha az ısı çıkışı vb.

Alışkanlıkları bir kenara bırakıp SSD disk sürücülere geçenler durumdan gayet memnun. Sistem performansını önemli ölçüde artırması SSD disklere yönelimi her geçen gün artırmaktadır. Harddisk’lere (HDD) göre biraz maliyetli olsa da bir çok şeyi iyileştirmesi maliyeti görmezden gelmeye yetiyor.

SSD’lerin en önemli özelliği sistem performansını artırmak olsa da, yeni yüklenen SSD’nin en iyi şekilde yapabileceği şeyler vardır. Bir çok kullanıcı manuel olarak sistem ayarlarını değiştirme ve komut satırını kullanma konusunda rahat olabilir ama rahat olmayanlar içinde bazı SSD üreticileri sürücülerini geliştirmek için ücretsiz bir araç sunuyor.

corsair-ssd-toolbox-ucretsiz-ssd-yonetim-ve-optimizasyon-araci

SSD disk yönetimi ve optimizasyonu için Corsair SSD Toolbox

Corsair, Windows kullanıcılarına SSD optimize etmek ve ayarlamalar yapmaya yardımcı olması için SSD Toolbox adlı ücretsiz bir araç geliştirmiştir. SSD Toolbox aracının en iyi yanı ise Corsair SSD’lere ek olarak, aynı zamanda diğer üreticilerin SSD disklerini de desteklemesidir. Diğer bir deyişle, bu ücretsiz SSD optimizasyon aracını yüklemek ve kullanmak için bir Corsair SSD olmasına gerek yoktur.

Sürücü Bilgi sekmesinden SSD model numarası, seri numarası, firmware sürümü, disk boyutu, ATA sürümü, özellikleri, sıcaklık gibi bazı hayati bilgiler sağlar.

En iyi özelliklerinden birisi, kullanılabilen en son sürüme SSD yazılımını güncellemektir. Ancak, kontrol ve firmware güncellemek için, AHCI modunda bir Corsair SSD ve SSD denetleyicisi olmalıdır.

Disk klonlama geliştirme aşamasında olan başka kullanışlı bir özelliktir. Disk klonlama özelliği kolayca Corsair SSD diskleri klonlamayı sağlayacaktır.

Bir TRIM komutu ve zamanlama TRIM işlemi vermek ile ilgili seçenekleri görmek için Optimize sekmesine geçin. TRIM komutu, diski optimize etmek ve disk yığılmalarını temizlemek için kullanılır. TRIM optimize özelliğinin Windows 8 de SSD Toolbox çalışan kullanıcılar için geçerli olmadığını unutmayın. Sadece Windows 7, Vista ve XP kullanıcıları bu özelliği kullanabilir.

corsair-ssd-toolbox-ucretsiz-ssd-yonetim-ve-optimizasyon-araci-1

Eğer SSD diski satmaya karar verdiyseniz, satmadan önce SSD silmek isteyen kullanıcılar için, SSD Toolbox güvenli silme özelliği ile birlikte geliyor. SSD güvenli silme aracı kullanılarak kalıcı bir silme yapar ve geride herhangi bir veri bırakmaz.

TRIM komutu dışında SSD diskin küçük bir kısmını SSD kontrolör tarafından kullanılmak üzere tahsis edebilirsiniz.

Ayrıntılı bir yardım kılavuzu içerir, acemi kullanıcılar da kolaylıkla bu aracı kullanabilir. Kılavuzu okumak için araç kutusunda üst solda bulunan soru işareti simgesine tıklayın.

corsair-ssd-toolbox-ucretsiz-ssd-yonetim-ve-optimizasyon-araci-2

Corsair SSD Toolbox, Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 32-bit ve 64-bit sürümlerini destekler. SSD yazılımını güncellemeden önce tam sistem yedeklemesi oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Corsair SSD Toolbox İndir Üretici Sayfadan İndir

Ücretsiz

03 Ekim 2016 at 13:00

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*