Daha az RAM bulunan bilgisayarda programları daha hızlı çalıştırma

Sponsorlu Bağlantılar

Bir PC (veya bir akıllı telefon veya herhangi bir modern akıllı aygıt) oluşturmada, tüm donanım bileşenleri arasında en önemlilerinden biri RAM’dir. Random Access Memory (Rastgele Erişim Belleğinin) kısaltması olan RAM, esas olarak, SSD‘ler ve HDD‘ler gibi diğer depolama ortamlarından daha hızlı olan veri okuma ve yazma hızlarına sahip bir bilgisayar depolama birimidir.

Bu nedenle, RAM, bir bilgisayarın veya akıllı cihazın ‘hızı‘ için kritik önem taşır. Ve bu yüzden modern PC’lerin (üst seviye oyun dizüstü bilgisayarları ve iş istasyonları gibi) ve akıllı telefonların çoğu (OnePlus 3T ve Asus Zenfone AR gibi) daha fazla RAM ile birlikte gelir.

Önemli bir bilgisayarda büyük bir oyun veya ağır bir yazılım uygulaması çalıştırmak için, bilgisayarınızın (daha spesifik olarak anakartı) desteklediğinden daha fazla RAM yükleyemezsiniz. Örneğin dizüstü bilgisayarınızın veya masaüstünüzün anakartı maksimum 8GB RAM’i destekliyorsa, 16GB RAM’e sahip olamazsınız (elbette bir donanım yükseltmesi yapmak istemiyorsanız).

Daha az RAM bulunan PC’de programları daha hızlı çalıştırma

Daha az RAM olan bilgisayarda ağır programları ve oyunları çalıştırmak mümkün mü? Evet, bu mümkündür.

İhtiyacınız olan şey bir RAM Sürücü yazılımıdır. Basit bir deyişle, bu yazılım bilgisayarınızın RAM’inin belirli bir bölümünü (kullanıcı tarafından yapılandırılabilir) alır ve bir sanal sabit disk (RAM Disk veya RAM Sürücüsü olarak adlandırılır) olarak bağlar. Bu, RAM’den çalışıyormuş gibi sabit disk sürücüsünden çalışan bir programın daha hızlı çalışmasını sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

İlginç mi geliyor? Nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Not: Çok sayıda RAM Sürücü yazılımı bulunmaktadır. Bu yazımızda Miray RAM Drive’ı seçtik. Çünkü kullanımı son derece basittir ve kafa karıştırıcı ayarlar ve seçenekler yoktur. Bu nedenle, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar bile yararlanabilir.

1. Adım: Miray RAM Drive‘ın ücretsiz sürümünü ana sayfasından indirin ve yükleyin. Yazılım aynı zamanda bir sanal RAM disk sürücüsü kuracaktır.

2. Adım: Kurulduktan sonra, Miray RAM Drive sistem tepsisinde çalışır. Simgesini tıklayın, minimum (20MB) ile maksimum (4125MB) arasında bir kaydırıcı görürsünüz. Yazılımın sanal bir sabit sürücü olarak kullanacağı RAM miktarını ayarlamak için bu kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

3. Adım: Sınırı ayarladıktan sonra yapmanız gereken tek şey alttaki yeşil renkli güç simgesini tıklamak ve Miray RAM Drive oradan alacaktır. Yazılım, bilgisayarınızın diğer sabit disk bölümleriyle birlikte görünecek bir sanal RAM Sürücüsü oluşturacaktır.

Bu kadar. Artık RAM Disk’e aktararak ağır bir programı / oyunu daha hızlı çalıştırabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sistem tepsisindeki Miray RAM Drive simgesini tekrar tıklayın ve kapatın.

Etiketler:

Donanım Ne & Nasıl Windows

23 Ekim 2017 at 17:59

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*