Düşük ışıkta daha iyi görüntüler almak için ipuçları!

Sponsorlu Bağlantılar

Fotoğraf çekmek bir sanat işidir. Her zaman ve her yerde harika fotoğraf çekilebilmesine rağmen, düşük ışık koşullarında çekilen fotoğraf daha etkileyici bir görünümdedir. Bir çok fotoğrafçı, ışığın az olduğu ortamlarda çektikleri fotoğraflardan bir çok ödüller almıştır. Düşük ışık ortamında çekilen fotoğraflar, gün ışında çekilen fotoğraflardan daha yatıştırıcı bir ortam sunduğu için etkili olmaktadır.

Mükemmel fotoğraf çekmek, rastgele olacak bir iş değildir. Özellikle düşük ışıklı çekimlerin elde edilmesi için iyi bir ortam oluşturmak gerekir. İşte bu yüzden bununla ilgili bir makale hazırlamak istedik. Bu yazımızda, doğru aydınlatma olmadan bile, mükemmel fotoğraf çekimleri elde etmek için takip edebileceğiniz bazı basit ipuçlarını sunuyoruz.

Deklanşör hızı

Farklı yıldırım koşullarında daha iyi fotoğraflar çekmek için pozlamanın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Deklanşör hızı aynı zamanda pozlamanın bir parçasıdır ve daha hızlı poz hızları kullanmak daha keskin görüntü elde etme şansını arttırır. Bunun nedeni, deklanşörün daha kısa bir süre açık olması, sensöre daha az ışık ulaşmasıdır. Bununla birlikte, düşük ışık koşullarında daha yavaş deklanşör hızlarına gideceğinizi ve daha iyi görüntü üretimi için diğer pozlama parametrelerini buna göre ayarladığınızı gösterin.

Geniş diyafram

Daha fazla ışık yakalamak için kamera objektifinin diyafram açıklığını (veya açıklığını) en küçük “f-stop” numarası olan en geniş değerine açmanız gerekir. Amatör fotoğrafçılar çoğu kamerada bulunan diyafram öncelikli modu kullanabilir ve daha sonra kamera lensinin ulaşabileceği en küçük f-numarasını seçebilirler. Öte yandan, bir akıllı telefon kullanırken, akıllı telefon kameraları sabit açıklıklara sahip olduğu için bu yardımcı olamaz. Uzun pozlama çekimleri için, sahneyi havalandırmaktan kaçınmak için daha küçük bir diyafram değeri ayarladığınızdan emin olun.

ISO değerini arttırın

ISO’yu yönetmek biraz zor olabilir. Bunun nedeni, ISO ne kadar yüksek olursa görüntüde daha fazla dijital gürültüyü o kadar yakalayacaktır. 100 gibi daha düşük bir ISO değeri, sensörün ışığa karşı oldukça duyarlı olmasını sağlar ve parlak ışık koşullarında kullanılabilir demektir. Öte yandan, düşük ışık koşullarında sensörün düzgün pozlama için yeterli ışığı toplamış olduğundan emin olmak için ISO seviyesini 800 veya 1600’a yükseltmeniz gerekir.

RAW formatında çekim yapın

‘RAW görüntü’, herhangi bir işlem uygulanmadan önce bir kamera tarafından üretilen fotoğraftır. RAW görüntü dosyası, kameraların ürettiği sıkıştırılmış JPEG dosyaları ile karşılaştırıldığında çok daha fazla ayrıntı yakalar. RAW formatında çekilen görüntüler fotoğrafçının uygunluğuna göre farklı şekillerde işlenebilir. Örneğin, kullanıcı bir fotoğrafın düşük ışıklı fotoğrafçılığı için şart olan az pozlanmış alanlara daha fazla ayrıntı getirebilir. Hemen hemen tüm popüler DSLR fotoğraf makineleri RAW görüntü yakalamayı destekliyor.

Focus/odaklama

Düşük ışık altında fotoğraf çekerken daima odaklamayı elle ayarlamayı deneyin. Günümüzde kameralar, fotoğraf çekmeden önce lensin düzgün şekilde odaklanmasını sağlamak için kısa süreli bir ışık patlaması yapan bir AF yardımcı ışığı ile donatılmıştır. Bu özelliğiniz yoksa, akıllı telefonunuzun LED ışığını kullanarak daha iyi fotoğraf çekimi için nesneyi aydınlatabilirsiniz.

Son olarak, deklanşör açıkken fotoğraf makinesinin titremesini önlediği için bir tripod veya monopod kullanmanızı öneririz. Uzun pozlama çekimleri sırasında kamera dengesi son derece önemli bir rol oynamaktadır.

Ne & Nasıl PCsen Özel

30 Ekim 2017 at 10:10

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*