Firefox ve Chrome tarayıcısında ePub e-kitapları okuma

Sponsorlu Bağlantılar

ePub, elektronik kitaplar, dergiler ve gazeteleri yayınlamak için kullanılan bir format olan e-kitaplar için açık standart bir formattır. Normal bir belge dosyasına sahip bir ePub formatlı dosya arasındaki fark, tabletlerin, akıllı telefonların vb. mobil cihazların birçok ekran boyutuna uyacak şekilde yeniden düzenlenebilme özelliğidir. Sahip olduğunuz herhangi bir mobil cihazda aynı materyali okumanıza izin veren, yazı tipi boyutu ve metin düzeniyle esnek olması için oluşturulmuştur.

Bununla birlikte, .pdf ve .doc (Google Dokümanlar ile açılmış) dosyalarıyla bunu yapabilmenize rağmen tarayıcılarınızda .ePub uzantılarına sahip dosyaları açmanız mümkün değildir. .ePub biçimlendirilmiş dosyaları açmak için, iPad gibi tabletlerde bulunan bir e-kitap okuyucu uygulamasına veya Kindle veya Nook gibi e-okuyuculara ihtiyacınız vardır. E-kitaplarını oluşturmak isteyen yayıncıların çoğu .ePub formatını seçmektedir. Okuma alışkanlıklarınızı sürdürebilmenin tek yolunun kendinize bir e-okuyucu veya tablet almak olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu yazımızda, .ePub dosyalarını Firefox ve Google Chrome tarayıcısında nasıl açabileceğinizi göstereceğiz. Firefox tarayıcısı için EPUBReader ve Chrome için MagicScroll uzantıları kullandık. Bu uzantılar, doğrudan bu iki tarayıcıdan e-kitaplara göz atmanıza izin verecek, minimalist bir e-kitap okuyucu olarak yapılır.

Firefox için EPUBReader ile e-kitap okuma

1. Adım: Firefox kullanıyorsanız EPUBReader uzantısı sayfasına gidin ve EPUBReader’ı yüklemek için Firefox’a ekle yeşil düğmesini tıklayın.

2. Adım: Kurulum tamamlandığında, Ekle düğmesine tıklayın. EPUBReader’a hoş geldiniz sayfası açılacaktır. Aslına ne yapmanız gerektiği konusunda yardım edecektir. Firefox tarayıcınızın sağ üst köşesinde ek bir düğme görürsünüz. EPUBReader’ı başlatmak için düğmeyi tıklayın.

3. Adım: Ardından, archive.org sitesinden e-kitap indirebileceğiniz siteleri bulabilirsiniz. E-kitap koleksiyonlarını bulun veya bilgisayarınızda olan bir e-kitabı ekleyin. İndirme veya yükleme tamamlandıktan sonra okuyucu sayfanıza yönlendirileceksiniz.

4. Adım: İnternet’ten bir .epub uzantılı e-kitap indirmek istiyorsanız, EPUBReader otomatik olarak e-kitabı sizin için yükleyecektir.

Chrome için MagicScroll ile e-kitap okuma

1. Adım: Chrome tarayıcınızdan e-kitap okumaya başlamak için, MagicScroll uzantı sayfasına gidin ve yüklemek için Chrome’a Ekle düğmesine tıklayın.

2. Adım: Uygulama olarak kurulacaktır ve sizi Chrome uygulamalar sayfasına yönlendirecektir. Uygulamalar arasından MagicScroll’a tıklarsanız sizi kendi web sitesine götürecektir. Yani; magicscroll.net sitesine gideceksiniz.

3. Adım: Uygulamanın sayfası açıldığında, e-kitap kütüphanenizi göreceksiniz. Önceden yüklü olan bir kaç kitap görebilirsiniz. Kitaplığınıza yeni bir e-kitap eklemek için ‘Add a Book to Your Library’ seçeneğini tıklayın.

4. Adım: Şimdi e-kitabı bilgisayarınızdan içe aktarmaya yönelik Dosyaları seç veya İnternet’ten eklemek isterseniz bir e-kitap kaynağı bağlantısı sağlamanız istenir.

Eklendikten sonra, tüm e-kitaplara kitaplığınızdan erişebilirsiniz.

Bir e-kitabı okumak için, kitaplığınızdaki herhangi bir e-kitap kapağını tıklayın.

Chrome’da MagicScroll’ı kullanmak, bir e-okuyucu üzerinde okuduğunuzu hissettiriyor. Her kitap sayfasının sol üst köşesinde 4 menü düğmesi vardır. Kitaplığın ana sayfasına, içindekiler tablosuna, font boyutunu ve tema renklerini değiştirmek için seçeneklerin yanı sıra e-kitapları bilgisayarınıza yerel olarak indirmek için seçenek sunacaklardır.

İnternet Ne & Nasıl

27 Ekim 2017 at 19:24

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*