Gmail şifresi nasıl değiştirilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kişisel bilgilerimizin güvenliği için gizlilik çok önemlidir. Sadece şirketler ve büyük kuruluşlar için değil, aynı zamanda kişisel kullanıcılar içinde siber güvenlik çok önemli hale geldi. Bir bilgisayar veya İnternet korsanının kişisel bilgilerinize ve dosyalarınıza erişme ihtimali çok yüksektir. Bir çoğu, bilgilerinin tehlikede olduğunun farkında bile değildir.

E-posta gönderme ve alma hizmetleri en çok saldırı altında olan İnternet hizmetlerinin başında gelir. Geçen yıl gerçekleşen Yahoo e-posta hack saldırısını ele alalım. Milyonlarca e-posta hesabı bilgilerine hackerlar tarafından erişildi ve şirket gerçekleştirilen saldırı etkisini gidermede çok geç kaldı. Bununla birlikte, Yahoo şirketi kullanıcılarına şifrelerini sıfırlamaları veya değiştirmeleri konusunda bilgilendirme yaptı.

Google, dünyanın en büyük e-posta hizmeti olan Gmail de dahil olmak üzere, tüm hizmetlerinde daha güçlü güvenlik özelliklerine sahiptir. Her ne kadar, güçlü güvenlik özelliklerine sahip olsa da, siber güvenlik tehlikesi yüksek olduğu için Gamil veya herhangi bir e-posta hizmeti tam anlamı ile güvende değildir. Sadece bu sebeplerden dolayı değil, her zaman mevcut hesaplarınıza ait şifrelerin sürekli değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Sürekli şifre değiştirilmesi, şifrelerin çözülmesini zorlaştıracak en büyük etkenlerden biridir. Şifrenizi düzenli değiştirerek verilerinizin güvende kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Şirketlerin sağladığı güvenlik sistemlerine de, o kadar güvenmemeyi tavsiye ediyorum.

Google hizmetlerinin şifrelerini değiştirmede bazı kullanıcılar sıkıntı yaşayabiliyor. Google ile bağlantısı olduğundan dolayı, kullandıkları hizmetin mi yoksa Google şifresini mi değiştiriyor belli değil.

Şunu unutmayın ki, Google hesap şifresini değiştirmekle Gmail şifresini değiştirmek aynıdır. Lafı fazla uzatmadan Gmail şifresini değiştirme adımlarına geçelim.

Gmail şifresini değiştirme

1. Adım: Tarayıcınızı açın ve ardından Google Hesap Ayarları sayfasına gidin. Chrome’da Google hesabınızda zaten oturum açtıysanız doğrudan Hesabım ana sayfasına yönlendirilirsiniz.

2. Adım: Oturum açma ve güvenlik bölümünde, şifrenizi değiştirmek veya sıfırlamak için Google’da oturum açma seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Şifre ve oturum açma yöntemi olarak, 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, hesabınıza tekrar giriş yapmak için Google kodlarını kullanmanız gerekecektir. Bu, yetkisiz kişilerin hesabınıza erişmesini önler ve birisinin hesabınıza ne zaman erişmeye çalıştığını da öğrenmenizi sağlar. Kodları girdikten ve oturum açtıktan sonra, yeni hesap şifrenizi girin.

4. Adım: Eğer 2 adımlı doğrulama kapalıysa Şifre seçeneğine tıklayarak şifre değiştirme ekranına gidin.

5. Adım: Yeni şifrenizi girin ve Şifreyi Değiştir butonuna tıklayarak, şifre değiştirme işlemini tamamlayın.

İnternet Ne & Nasıl

30 Ekim 2017 at 12:16

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*