Google Chrome tarayıcısının Inspect Element kullanma hakkında ipuçları

Sponsorlu Bağlantılar

Google Chrome sadece düzenli internet kullanıcıları için değil aynı zamanda sıklıkla bir web sitesi oluşturan, blog tasarımları, web geliştiricileri için de tasarlanmıştır. Google Chrome’un Inspect Element veya Inspect seçeneği, kullanıcılara gizli olmayan bir web siteler hakkında bazı bilgiler bulmalarına yardımcı olur. Windows PC için Google Chrome tarayıcısının Inspect Element kullanmayla ilgili bazı ipuçları.

Google Chrome’un Inspect Element (Geliştirici Araçları)

1] Gizli JavaScript / Media dosyaları bulun

Birçok web sitesi, ziyaretçinin web sayfasında 15 veya 20 saniyeden fazla kalması durumunda pop-up’ları gösterir. Veya birçok kez rastgele bir yere tıkladıktan sonra bir resim, reklam veya simge açılır. Bir web sayfasının gizli dosyalarını bulmak için Inspect Element (inceleme elemanının) Sources (Kaynaklar) sekmesini kullanabilirsiniz. Sol tarafta keşfedilebilecek bir ağaç görünümü listesi gösterilir.

2] Chrome’da HEX / RGB renk kodu alın

Bazen bir renk ister ve renk kodunu öğrenmek isteyebiliriz. Google Chrome’daki yerel seçeneği kullanarak, belirli bir web sayfasında kullanılan HEX veya RGB renk kodunu kolayca bulabilirsiniz. Renk üzerine sağ tıklayın ve İncele seçeneğine tıklayın. Çoğu zaman, diğer CSS ile birlikte sağdaki renk kodunu alırsınız. Bunu göremiyorsanız, bazı ücretsiz renk seçici yazılım kullanmanız gerekebilir.

3] Web sayfası performans iyileştirme ipuçları edinin

Herkes hızlı açılan bir web sitesini sever. Web sitenizi tasarlarsanız, bunu daima göz önünde bulundurmalısınız. Sayfa yükleme hızını kontrol etmek ve optimize etmek için birçok araç bulunmaktadır. Bununla birlikte, Google Chrome ayrıca, kullanıcıların web sitesi yükleme hızını iyileştirmek için ipuçları almasına izin veren dahili bir araçla birlikte gelir. Bu araçlara erişmek için, Audits (Denetimler) sekmesine gidin, Network Utilization, Web Page Performance seçeneklerinin seçili olduğundan emin olun ve Reload Page and Audit on Load seçeneğini seçin. Daha sonra Run (Çalıştır) düğmesine tıklayın. Sayfayı yeniden yükleyecek ve size sayfayı daha hızlı yapmak için kullanılabilecek bazı bilgileri gösterecektir. Örneğin, herhangi bir önbellek sona erme süresi olmayan tüm kaynakları edinebilirsiniz.

4] Yanıt vermeyi kontrol edin

Günümüzde bir web sayfasını yanıt vermesi çok önemlidir. Sitenizin tamamen duyarlı olup olmadığını kontrol edebilen birçok araç bulunmaktadır. Bununla birlikte, Google Chrome’un bu aracı, sitenin duyarlı olup olmadığını öğrenmeye ve belirli bir mobil cihazda nasıl görüneceğini kontrol etmeye yardımcı olur. Herhangi bir web siteyi açın, Inspect Element sekmesini edinin, mobil düğmesini tıklayın, çözünürlüğü ayarlayın veya web sayfasını test etmek için istediğiniz cihazı seçin.

5] Web sitesini canlı düzenleme

Bir web sayfası oluşturduğunuzu varsayalım, ancak renk şeması veya gezinme menüsü boyutu veya içeriği veya kenar çubuğu oranı hakkında şaşkınsınız. Google Chrome Inspection Element seçeneğini kullanarak web sitenizi canlı düzenleyebilirsiniz. Değişiklikleri canlı bir web sitesinde kaydedemeseniz de, kullanabilmeniz için tüm düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Inspect Element açın, HTML kodunu seçin ve sağdaki stil değişikliklerini yapın. CSS’de herhangi bir değişiklik yaparsanız, dosya bağlantısını tıklayabilir, tüm kodu kopyalayabilir ve orijinal dosyaya yapıştırabilirsiniz.

Google Chrome Inspect Element, her web geliştiricisinin gerçek bir arkadaşıdır. İster tek sayfalık bir web sitesi veya ister dinamik bir web sitesi geliştirin, kesinlikle bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Genel İnternet PCsen Özel

22 Şubat 2017 at 12:22

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*