Google Haritalar’da Diğer Gezegenlerin Haritalarını Görüntüleme

Sponsorlu Bağlantılar

Google Haritalar’ı sadece dünyamızın haritasını gösteren bir uygulama olarak düşünmeyin. Google, bir süre için Ay‘ın haritalarını ve Mars‘ın bazı bölgelerini göstermektedir. Ama şimdi daha da ilerleyerek, güneş sistemindeki bazı gezegenlerin haritalarını göstermeye başlamıştır. Bu haritalar, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı‘ndan alınan yüksek tanımlı görüntüleri kullanarak bir gök bilimci Born Jonsson tarafından tasarlandı.

Bundan yaklaşık 40 yıl önce, Voyager 1 ve Voyager 2, gezegenlerin ve ayların sırlarını öğrenmek için tek görevle sahaya girdiğinde, bilim adamları bir gün insanların diğer gezegenlerin ayrıntılı haritalarını görebilecekleri konusunda, pekte iyimser değillerdir. Ama şimdi evimizden, iş yerimizden veya herhangi bir ortamdan Google Haritalar ile görmek mümkün. Voyager görevleri milyonlarca görüntü göndermiş olsa da Google Haritalar çoğunlukla uzay aracı Cassini tarafından çekilen görüntüleri birleştiriyor. Cassini uzay aracı, 1997’de fırlatılmıştı.

Google Haritalar’da gezegenleri görüntülemek için önce Uydu moduna geçmeniz gerekir. Sol alt kısımda küçük Uydu ekranına tıklayabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, sağ alt köşedeki eksi simgesini tıklayarak, dünyamızı küçük görene kadar uzaklaştırmak. İlk önce Dünya haritası gösterilecek ve daha da uzaklaşmaya devam ettikçe Uzayı görüntüleme başlayacaktır.

Sol taraftaki listeden gezegenleri, aylarını ve bazı küçük gezegenleri seçebileceksiniz. Yakınlaştırmak için artı işaretini tıklayabilirsiniz ve o gezegenin haritası gösterilecektir. Tahmin edebileceğiniz gibi, diğer gezegenlerin haritaları temel olarak çeşitli bölgelerin adlarını ve ilginç yerleri (bilim adamları için ilginç) içerir.

Harita üzerinde belirtilen bölge isimlerine tıkladığınızda, size bilgi verecektir.

Evet, güneş sistemindeki gezegenlere ait ayrıntılı haritaları görüntülemek için gayet başarılı bir uygulama. Sizde, uzay meraklısı iseniz hemen Google Haritalar üzerinden istediğiniz yerleri keşfedin.

Yalnız şunu söylemek istiyorum, Avrupa’da Google Maps yani Google Haritalar üç boyutlu harita desteği sunuyor ancak ülkemizde durum böyle değil.  Zaten buradaki blog yazısını okuduğunuzda göreceksiniz.

https://www.blog.google/products/maps/space-out-planets-google-maps/

İnternet PCsen

21 Ekim 2017 at 11:13

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*