Hard Disk ömrünü uzatmanın 5 yolu!

Sponsorlu Bağlantılar

Hard Disk/Harddisk/Sabit disk bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Verileri kaydetmek veya yedeklemek için kullandığımız en önemli bileşenlerden biridir. Sabit disk arızası ise, verileri kaybetmeye neden olan en önemli sorunlardan biridir. Harddisk bir çok nedenden dolayı bozulabilir ve içindeki veri kurtarmak maliyetli olabilir.

Hard Disk kullanımı bu nedenle çok önemlidir. Hard Disk ömrünün uzun olması için iyi bir kullanım sergilenmelidir. Bu nedenle, Hard Disk ömrünü arttırmak ile bir makale yazmak istedik. Bu yazımıza göz atarak sabit diskin ömrünü uzatmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Diskler bugün derecelendirilmekte ve tipik olarak ne kadar ömürleri olduğunu ölçen MTBF’ye sahiptirler. Birçok diskin/sürücünün dereceleri 300.000 saate kadar çıkabiliyor, ki bu çok uzun bir süredir ancak sonsuz değildir. Garanti kapsamında olan Hard Diski değiştirmek mümkündür, ancak veriler gidecektir. Ve elbette en önemli olan verilerdir. Bu disklerin/sürücülerin korunması ve ömrünün uzatılması büyük önem taşımaktadır. Aşağıda, uygulanması tavsiye edilen en iyi uygulamalara bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Kesintisiz güç kaynağı kullanın

Aşırı gerilim korumalı, kaliteli ve kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) kullanın. Kötü güç kaynakları, güç artışlarına neden olabilir ve bu yüzden sürücü arızası yaşayabilirsiniz. Çoğu UPS cihazı, bir elektrik kesintisi sırasında sistemi kapatmanıza olanak tanıyan bir yazılım sunar. Hard Diskleri ve verileri en iyi şekilde korumak için bu hizmetten faydalanın.

2. Çevredeki havayı ideal duruma getirin

Bir sonraki adım, sisteminizin çevresindeki havanın uzun süreli kullanım için ideal olduğundan emin olmaktır. Nem ve sıcaklıkta büyük değişimlerden kaçının ve yeterli hava akışı olduğundan emin olun. Engelleyen bir şey olmadığından emin olmak için sürücülerinizin ve bilgisayarınızın havalandırılmasını kontrol edin. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız, statik şoklara maruz kalmamak için havayı nemlendirmeyi düşünün. Ayrıca, statik şarjdan kurtulmak için bilgisayarınızı kullanmadan önce yakındaki bir metal nesneye dokunabilirsiniz.

3. Güç yönetim özelliklerine dikkat edin

Bilgisayar kullanılmadığı zaman bekletmek, sabit sürücünün kapanmasını engellediği için güç yönetimi özellikleri önemlidir. Her gün bilgisayarı tamamen kapatmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayar tamamen kapandığı zaman, çalışmayan sürücüler de aşınmaz. Bu yüzden her gün bilgisayarı kapatma alışkanlığınızın olması faydalı olacaktır. Bilgisayarı hazırda bekletme, hızlı açılma anlamında faydalı olabilir, ancak sürücüler sürekli olarak hazır durumda bekletilmektedir.

4. Birden fazla Hard Disk kullanmak da faydalı olabilir

Bilgisayarları ve harici HDD’leri kullanırken dikkatli olun. Yapmanız gerekiyorsa Hard Disk’lerin bir yedeğini oluşturun. HDD’ler uygun olsa da, birisi sürekli verilerinizi yanınızda taşımanızı sağlayan, diğeri de ana depolama sürücünüz olacak, bir veya iki tane daha harddisk kullanmak faydalı olacaktır. Windows bilgisayarınız için en iyi 5 Hard Disk (HDD) konusuna bir göz atabilirsiniz.

5. Disk analizi araçları kullanın

Harddisk’in izlenmesi çok önemlidir, bu nedenle bir diskin dolmaya yakın olup olmadığını görmek için bir SMART aracı kullanın. Okuma ve yazma hataları, aşırı gürültü veya motor hızında bir değişiklik yaşarsanız, değiştirme zamanı gelmiş demektir. Bilgisayar disk alanı kullanımı nasıl kontrol edilir ve analiz edilir konumuza bir göz atabilirsiniz.

Donanım PCsen

05 Kasım 2017 at 19:19

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*