HEIF ve HEVC yerine iPhone’da JPEG ve MP4 kullanın!

Sponsorlu Bağlantılar

Apple yenilik konusunda her zaman listenin başında olmaya devam etmektedir. iOS 11 ve macOS High Sierra’da sunulan iyileştirmelerden biri, ortak JPEG ve MP4 medya formatlarından, daha performanslı, ancak daha az bilinen HEIF ve HEVC formatlarına geçiştir.

iOS ve macOS’un en yeni sürümleri artık HEIF ve HEVC formatlarını kullanarak fotoğrafları JPEG ve videoları MP4 formatlarında kodlamıyor.  Bu formatlara aşina olmaktan ziyade, başka cihazlar üzerinde desteklenmesi açısından kullanılmak istenmektedir. Bu nedenle HEIF ve HEVC formatları yerine JPEG ve MP4 formatları kullanmak istiyorsanız, bunun için bir seçenek mevcuttur.

Evet varsayılan olan yeni formatlar kullanılmaktadır ancak isterseniz, JPEG ve MP4 olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, HEIF ve HEVC ile ilgili biraz kısa bilgi vermek istiyoruz ve daha sonra iPhone’da JPEG ve MP4 kullanmaya nasıl devam edeceğinizi göstereceğiz.

HEIF ve HEVC nedir?

HEIF, yüksek verimli görüntü formatı anlamına gelmektedir. Yani görüntüleriniz hem daha iyi kalite olacak hemde daha az yer kaplayacak.

HEVC, yüksek verimli video kodlaması anlamına gelir. Yine aynı şekilde, kayıt yaptığınız videolarınız daha kaliteli ve daha az dosya boyutuna sahip olacak.

Fotoğraf ve videolarda herhangi bir görüntü kaybı olmayacak ama dosya boyutunda önemli ölçüde düşüş olacak. Bu sayede iPhone’da daha fazla fotoğraf ve video saklamanız mümkün olacaktır. Dosyaların kalitesini düşürmeden çok daha küçük dosya boyutları sağlayan yeni sıkıştırma algoritmaları kullanılmıştır.

HEIF ve HEVC yeni format olmasından dolayı herhangi bir yazılım veya uygulamada kullanmak mümkün değil. Şuan için sadece Apple cihazlarda kullanılmaktadır. İlerleyen zamanlarda elbette bu formatları destekleyen uygulamalar çıkacaktır. iPhone telefonda yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve 4K videolar daha fazla yer kapladığı için HEIF ve HEVC formatları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, başka bir cihaza aktarmayı düşünüyorsanız, o zaman format dönüştürme yapmanız gerekiyor.

Apple, yeni HEIF ve HEVC formatlarını bir çözüm olarak düşünüyor. Daha küçük dosya boyutlarına rağmen, işleme için artan işlem gücü artıyor; şu an için yalnızca en yeni nesil iPad Pro ve iPhone 7 ve daha yeni modeller için gerekli donanıma sahip.

Varsayılan olarak, iOS 11’i çalıştıran uyumlu tüm iOS cihazlarından fotoğraflar ve videolar HEIF ve HEVC formatlarında çekilecek.

HEIF ve HEVC formatlarının mevcut sınırlamaları

iOS cihazlarda, bu biçimleri kullanmakta herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte, bazı HEIF veya HEVC dosyalarını Mac bilgisayarda saklamayı düşünüyorsanız, sadece macOS High Sierra veya daha üst bir sürümü çalıştırıyor olmanız gerekir. O zaman bu formatları görüntüleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Windows sistemi kullananlar, bu formatlar için yerel destek sağlamadığından ve üçüncü parti bir uygulama kullanarak bunları daha uyumlu formatlara dönüştürmeniz gerektiğinden biraz daha iyi görünebilir.

iOS fotoğraflarını HEIC’den JPEG’ye dönüştürme hakkında yazmıştık. Yapmanız istediğiniz bu ise, yazımızı okuyabilirsiniz. Bu aynı zamanda iPhone’unuzun fotoğraf ve videoları yine de yeni formatlarda çekeceği, tüm kalite ve yer tasarrufu avantajlarından faydalanabileceğiniz anlamına geliyor.

iPhone’da HEIF ve HEVC yerine JPEG ve MP4 kullanımı

Her şeye rağmen yeni formatları kullanmak istemiyor ve eski JPEG ve MP4 formatları kullanmaya devam etmek istiyorsanız, nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

iOS cihazınızdaki Ayarlar > Kamera > Biçimler’e gidin.

Biçim ayarları ekranında varsayılan olarak “Yüksek Verimlilik” seçeneğinin etkin olduğunu göreceksiniz.

iPhone’unuzu HEIF ve HEVC yerine JPEG ve MP4 kullanmak istiyorsanız, bunun yerine en uyumlu seçeneğini etkinleştirmeniz yeterlidir. Bundan sonra, iOS cihazınız videoları MP4 ve fotoğrafları JPEG olarak çekecektir.

Açıkçası fotoğrafların ve videoların daha fazla depolama alanına sahip olacağını düşündüğümüzde, bu yeni formatlar avantaj sağlamaktadır. Ancak, pek çok kullanıcı diğer platformlarla etkileşim halinde olduğu için eski alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyor.

Apple tarafından uygulanan yeni HEIF ve HEVC formatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunları kullanmak mı, yoksa JPEG ve MP4’e geri dönmeyi mi planlıyorsunuz? Yorumlarınızla bize bildirin.

iPhone Ne & Nasıl PCsen

06 Kasım 2017 at 16:52

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*