iOS Fotoğraflarını HEIC’den JPEG’ye Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

HEIC’den JPEG’ye dönüştürmek mi istiyorsunuz? iOS cihazlardaki HEIC formatındaki dosyaları JPEG formatına nasıl dönüştüreceğinizi ve bu yeni biçimin iOS kullanıcılarına ne gibi avantajlar getirdiğini konuşacağız.

iOS 11 bir çok yenilik ve geliştirme ile geldi. Bunlardan en dikkat çeken özelliklerden birisi ise, HEIC resim formatıdır. iOS 11 sistemine sahip akıllı cihazlardan çekilen fotoğraflar artık HEIC olarak kaydedilir.

Bu durum, bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. PC ve akıllı cihazlarda en yaygın olarak JPEG formatı kullanılmaktadır. iPhone’daki fotoğrafları başka cihazlara aktarma yaptığınızda, görüntülemek için HEIC görüntüleyici gerekir. Bu yeni formata hazırlıklı herhangi bir program veya uygulama şimdilik yok. İlerleyen zamanlarda mutlaka bu görüntü formatını başka formatlarına dönüştürme araçları ortaya çıkacaktır.

Apple, HEVC ve HEIF medya formatlarını hayata geçirdi. Çünkü aynı kaliteye sahip ve daha küçük boyutlu medya dosyalarını temin ediyorlar. Bu da cihazınızda çok sayıda fotoğraf ve video yakalayıp depolama imkanı sağlanacağı anlamına geliyor.

HEIF, High Efficiency Image Format (Yüksek Verimli Görüntü Biçimi) kısaltmasıdır. Adı oldukça açıklayıcı niteliktedir. Resimleri daha küçük boyutlarda saklanacak şekilde tasarlandı, ancak ilginç bir şekilde kalite konusunda herhangi bir düşüş yok. Aslında, bu dosyaların kalitesi JPEG formatından daha yüksektir. Aynı veya daha üst kalite, ancak daha az dosya boyutu.

HEIC, bir veya daha fazla görüntü ve hatta ses içerebilen HEIF formatı için dosya uzantısıdır. HEIF resmi, JPEG’in yaklaşık yarısı kadar boyuta sahiptir; bu, aynı alanı kullanarak iki kat daha fazla resim saklamanız anlamına geliyor. Oldukça hoş değil mi?

iOS fotoğrafları HEIC’den JPEG’ye dönüştürme nasıl yapılır?

iPhone‘lara kameralar gibi bakarsak, kesinlikle en çok satanlar arasındalar. Bu, Apple’ın HEIC biçimini popüler hale getirecek araçlara sahip olduğu anlamına gelir; ancak şu an için yaygın bir format değil, dolayısıyla destekleyen herhangi bir platform ve uygulama bulunmamaktadır.

Örneğin, Windows 10, HEIC için destek sağlamıyor; bu da, iOS fotoğraflarını HEIC’den JPEG’ye dönüştürmenizin ana nedeni. Bunun olması için, basit ve etkili bir çevrimiçi dönüştürücü kullanacağız.

Tek yapmanız gereken web tarayıcınızda heictojpg.com‘u açmanız ve ardından en fazla 30 HEIC fotoğrafı JPEG’ye dönüştürebilirsiniz. Fotoğrafları sürükleyip bırakarak veya aşağı oka tıklayarak onları tarama yapabilirsiniz.

Şu anda birçok alternatif yokken, bazen HEIC görüntülerini örneğin PNG gibi diğer biçime dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, dönüştürme işlemi sırasında da kullanışlı bir yeniden boyutlandırma seçeneği sunan AConvert online aracı öneriyoruz. HEIC’i diğer görüntü formatlarına dönüştürmek için de kullanabilirsiniz.

HEIC mükemmel bir görüntü biçimidir ancak popüler hale gelene kadar HEIC’den JPG dönüştürücüsü kullanmaya devam etmelisiniz. Ayrıca, iPhone’unuzun HEIC fotoğraflarını WhatsApp veya Twitter üzerinden paylaştığınızda JPEG’e otomatik olarak dönüştürdüğünden de bahsetmek gerekir; ancak çıktı görüntüsünün çözünürlüğünü etkileyecektir.

İnternet Ne & Nasıl PCsen

31 Ekim 2017 at 16:02

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*