İşletim Sistemleri İçin Malware Enfeksiyon Oranları – MSIR

Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft, bu ay Güvenlik İstihbarat Raporu (Security Intelligence Report) yayımladı. Rapor malware enfeksiyonları, Windows 7 ve Windows Vista gibi işletim sistemleri için 2012 yılının ilk yarısında düşük olduğu ve Windows XP Service Pack 3 gibi eski işletim sistemlerine oranla daha düşük olmaya devam ettiğini gösteriyor.

[SCM]actwin,8,8,9,9;

Ancak, Windows Vista SP1 kötü amaçlı yazılım enfeksiyon oranı 3Q11 de Windows XP SP3’e göre daha yüksek bulunmuştur. Çünkü Windows, 12 Temmuz 2011 tarihinde Vista Service Pack 1 den tüm desteğini çekti. Bu tarihten itibaren, hiçbir yeni güvenlik güncelleştirmeleri Windows Vista SP1 için kullanılamıyor. Kullanıcıların güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam etmeleri için Windows Vista Service Pack 2’ye yükseltmeleri tavsiye edildi.

Aşağıdaki şekil Windows 7 çeşitli sürümünde malware enfeksiyon oranlarının 2012 yılı ve 2011 yılının ikinci çeyreği arasında hafif bir farkla arttığını gösteriyor.

[SCM]actwin,8,8,9,9;

CCM mil başına temizlenen bilgisayar anlamına gelir. Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı (Malicious Software Removal Tool ) parametresi tarama vasıtasıyla, her 1.000 bilgisayara bulaştığı sayısını belirler. Yıllar boyunca, CCM oranı hızla artmıştır.

Milyonlarca kullanıcı bugün kendi sistemlerine, ziyaret ettiği web sitelerden belge, müzik, videolar uygulamaları yüklerken, bilgisayar kullanıyor. Bir ölçüde bu etkinlikler kötü amaçlı yazılım saldırıları ve cihazlar üzerinde enfeksiyon riskini artırır.

Raporu buradan tam olarak inceleyebilirsiniz.

Genel Windows

09 Ocak 2013 at 11:27

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*