Kaliteyi Bozmadan Fotoğraf Büyütme Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji tarihini kısaca gözden geçirdiğimizde, ne kadar hızlı ilerleme olduğunu ne kadar uzun yol katedildiğini görüyoruz. Sadece bir akıllı telefondan (Android, iPhone vs) şaşırtıcı derecede yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek mümkündür. Fotoğrafları büyütmek, her zaman için bir ihtiyaç olmuştur. Bir fotoğrafın kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, çok fazla büyütmek istediğimizde kalite bozulmaktadır. Yakınlaştırma ve geliştirmenin sınırları vardır. Zaten düşük kaliteli bir görüntüyü büyütmek istediğiniz zaman, daha düşük kaliteli bir görüntü olacağını kestirmek zor değildir.

Bu yazımızda, kaliteyi bozmadan fotoğraf büyütme imkanı sağlayan ücretsiz bir web uygulamasından söz etmek istiyoruz. Test yaparak bu içeriği hazırlamak istedim, çünkü programın iddia ettiğinin ne kadar doğru olduğunu görmek ve göstermek istiyorum. Let’s Enhance uygulaması oldukça iyi sonuçlar veren bir uygulamadır.

Let’s Enhance iyi çalışıyor, ancak bir görüntüyü büyütmek baya zaman alıyor. Uygulamayı, daha küçük bir boyutta kırpılmış bir ekran görüntüsü ve bir fotoğrafla test ettik. Ekran görüntüsünün işlenmesi 10-15 dakika sürdü. Görüntü çok büyük olursa veya kalitede yüksekse ne kadar sürer kestirmek zor.

Kaliteyi bozmadan fotoğraf büyütme

Let’s Enhance‘i kullanabilmek için, ücretsiz bir hesap için kaydolmanız veya Facebook hesabınızı bağlamanız gerekecek.

Let’s Enhance online/çevrimiçi hizmet veren bir web uygulamasıdır. Let’s Enhance sayfasını ziyaret edin ve bir hesap oluşturun. Hesap oluşturduktan sonra, bir veya beş tane resmi aynı anda yükleyin. Yüklemeden önce resmin boyutunu değiştirmeyin. Enhance, görüntüyü hangi boyutta büyütmek istediğinizi sormuyor. Sahip olduğunuz orijinal fotoğrafı alır ve kaliteyi bozmadan mümkün olduğunca yeniden boyutlandırma sağlar.

Uygulamanın, görüntüyü yüklemesini beklemek zorunda kalacaksınız ve daha önce söylediğimiz gibi görüntü kalitesine göre, bu zaman değişecektir. Anladığınız üzere, bu çok hızlı bir çözüm uygulaması değil. Biraz sabırlı olmanızı tavsiye ederim.

Let’s Enhance, görüntüleri büyütmeyi tamamladığında, indirebileceğiniz üç farklı varyasyonu gösterecektir; anti-jpeg, boring ve magic. Anti-jpeg sürümü her zaman mevcut olmayabilir.

Her iki versiyon da aynı ebatta yeniden boyutlandırma yapıyor ancak kalitede bir fark var. Büyütülmüş görüntülerin hangi sürümünün daha iyi olduğunu kendiniz belirlemeniz gerekse de, magic kalite açısından daha iyi görünüyor.

Aşağıda kullandığımız görüntüyü karşılaştırabilirsiniz. Başlangıçta 640×250 boyutlarında bir görüntüydü. Resim büyütme işleminden sonra 2560×1000 boyutlarında oldu. Görüntü farklılıklarını daha iyi görebilmeniz için, Paint’te hepsini aynı boyuta aldık. Boring ve magic seçeneği, görüntü kalitesini pek etkilenmeden çok büyüttü. Ancak yazılardaki farkları görüyorsunuz. Anti-jpeg yani PNG formatında ise büyütme olmadı. Görüntü kalitesinden dolayı mı oldu, pek anlayamadım. Yani anlayacağınız, ilgileneceğiniz seçenekler boring ve magic olacak.

Bu uygulamanın tüm sonuçlarının mükemmel olacağını söylemiyorum ama gerçekten kaliteyi bozmadan fotoğrafları büyütme konusunda başarılı olduğunu söylemek istiyorum.

İnternet Ne & Nasıl PCsen PCsen Özel

07 Kasım 2017 at 17:18

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*