Kiosk nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir kiosk, bilgi görüntüleyen ya da bir hizmet sunan küçük ve fiziki bir yapıdır. Kiosklar insanlı veya insansız olabilir ve insansız kiosklar dijital olabilir veya dijital olmayabilir. Kiosk, Fransızca, Türkçe ve Farsça kökenlidir ve köşk ya da revak anlamındadır.

İş yerinde kiosklar genellikle yüksek ayak trafiği olan yerlerde kullanılır. Örneğin bir alışveriş merkezinde, insanları yönlendiren veya promosyon amaçlı mesajlar gönderen insanları sağlamak için girişlerin yakınında insansız, dijital olmayan bir kiosk yerleştirilebilir.

Geçici olarak koridorlarda çalışan manikür kiosklar mevsimsel satış döngüsüne sahip işletmelere malları sergilemek için uygun maliyetli bir yol sağlayabilir ve sinema salonlarının yakınına yerleştirilen dijital kiosklar çevrimiçi bankacılık veya bilet satışı hizmetleri sağlayabilir.

Self-servis yetenekleri olan müşterilere insansız dijital kiosklar, otel check-in, perakende satış kontrol ve tansiyon gibi hayati bilgiler için eczanelerde sağlık taramaları gibi şeyler için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Amazon ve Walmart hali hazırda online sipariş verilen eşyaları dağıtmak için kioskları test ederek tıklama ve harç deneyimini nasıl optimize edebileceklerini deniyor.

İnsansız bir kiosk yapay zekayı içeren bir yazılımla programlandığında, müşterilere bazı durumlarda insanlı bir kiosk ile oldukça benzer bir deneyim sunabilir. Örneğin, bir hava limanındaki akıllı bir check-in kiosk, yolcu check-in de dahil olmak üzere çeşitli veri kaynaklarını izleyebilir ve meşgul zamanlarda gerçek zamanlı olarak etkinleştirilmesi için programlı olarak ek kiosk talep edebilir.

Etiketler:

,

Ne Nedir?

28 Ekim 2017 at 14:52

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*