Klavyede hızlı yazma beceresini arttırmak için ipuçları!

Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede hızlı yazı yazma becerisini arttırmak için yardımcı olacak bazı ipuçları vermek istiyoruz. Bu konu yıllardır gündemde olduğu için, yeni başlayanlara yardımcı olması için bu yazıyı hazırlıyoruz. Bir çok kullanıcı on parmak programlarını tercih etmektedir. Ancak fazla zaman harcamadan ve sürekli alışkanlık haline getirebileceğiniz bu beceri arttırma hareketlerini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Yaşadığımız dönemde ön plana çıkan en önemli şey hızdır. Hızlı yazmak da günümüzde bir zorunluluk haline gelmiştir. Klavye ile ilk kez yazmaya başlayanlar elbette yavaş yazmaktadır. Hızlı bir şekilde yazmaya yardımcı olmak için bazı gizli ipuçlarını ve hileleri paylaşmak istiyoruz. Elbette bir çoğunu günlük hayatta kullanıyorsunuz. Aşağıda bahsettiğimiz konular, düzenli pratikle yazma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak.


1. İster inanın ister inanmayın, doğru vücut duruşu önemlidir

Parmaklarınızın klavye tuşlarına düzgün şekilde basabilmesi için, düz durun ve bileklerinizi klavyeyle aynı seviyede tutmaya çalışın. Çok fazla sarkmamaya ve rahat bir yükseklikte oturmaya çalışın.

Bileklerinizin klavye ile aynı seviye hatta biraz daha yukarıda olması, yorulmadan uzun süre yazmanıza yardımcı olacaktır. Eğer sadece bilekleriniz klavye ile aynı seviyede ve dirsekleriniz aşağıda kalırsa, yazma hızınız düşecektir. Ellerinizi klavye üzerine bıraktığınızda düzgün durması önemlidir.


2. Elinizin konumunu ve parmakların yerleşimini doğru ayarlayın

En yaygın hatalardan biride yazarken yanlış el pozisyonudur. On parmak programı kullananlar, bu konuda uzmandır. Zaten parmakların yerleşimi on parmak yazmak için yerleştirilir. Klavye üzerinde F ve J harfleri üzerindeki küçük çıkıntıyı fark etmiş olabilirsiniz. F tuşu üzerinde sol işaret parmağından başlar sola doğru, J tuşu üzerinde sağ işaret parmağından başlar sağa doğru parmak yerleşimi yapılır. Yani, parmaklarını aşağıdaki gibi klavye üzerine yerleştirin.

 • F tuşu üzerinde sol elin işaret parmağı,
 • D tuşu üzerinde sol orta parmak,
 • S tuşu üzerinde yüzük parmağı,
 • A tuşu üzerinde sol serçe parmağı,
 • J tuşu üzerinde sağ işaret parmağı
 • K tuşu üzerinde sağ orta parmak,
 • L tuşu üzerinde sağ yüzük parmağı,
 • Ş tuşu üzerinde sağ serçe parmağı
 • Boşluk tuşu üzerinde sağ veya sol baş parmak.

3. Aşağıdakilere benzer egzersizler yapın

 • Ana tuşları yazmakla başlayın; asdf < boşluk tuşu > jklş
 • Daha sonra, kaydırma tuşunu kullanarak ana tuşları büyük harflerle yazın: ASDF < boşluk tuşu > JKLŞ
 • Şimdi alt harflere gelin ve alt satırı yazın: zxcvbnmöç.
 • Ardından, en üst sırayı yazın: qwertyuıopğü
 • Daha sonra, klavyeye bakmadan tam alfabeyi yazmayı deneyin.

4. Klavyeye bakmadan yazmaya çalışın

Yavaş başlayın ve klavyeye bakmadan yazmaya çalışın. Hızınızı yavaş yavaş artırın ve başlangıçta zorlanabilirsiniz, ancak devam edin. Bakmadan yazmak biraz zorlayıcı olacak ancak giderek hızlandığınızı fark edeceksiniz. Harflerin yerlerini iyice ezberledikten sonra, bakmadan yazdıkça daha çok yazmak isteyeceksiniz.


5. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın

On parmak programı veya ne kullanıyorsanız kullanın fark etmez. Sürekli yazmalısınız, sürekli pratik yazmalısınız. Örneğin, ben, tek tek tuşların yerini aramak ve yazmaktan, bakmadan ve daha hızlı yazma noktasına geldim. Bir şiir, bir makale, bir kitap veya bulabileceğiniz herhangi bir yazıyı alın ve hızlı yazmaya çalışın. Yazmayı eğlenceli hale getirebilir veya kendinize bir zaman vererek, kaç kelime yazabileceğinizi test edebilirsiniz. Yani anlayacağınız, hızlı yazmak için doğru yöntemleri uygulamak ve sürekli yazmanız gerekir.

Ne & Nasıl PCsen

31 Ekim 2017 at 14:55

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*