Klavyedeki Herhangi Bir Tuşu Devre Dışı Bırakma / Kapatma

Sponsorlu Bağlantılar

Windows işletim sistemi klavyedeki herhangi bir tuşu devre dışı bırakmak için çözüm arayanlara yardımcı olacak bir uygulamayı paylaşmak istedik. Bu bir ihtiyaç olabilir ve bunu yapmak için yollar arayabilirsiniz. Windows 10, 8.1, 8, 7 bilgisayarda klavyedeki bir tuşu kapatmak-devre dışı bırakmak için yazımızı okumaya devam edin.

Windows logo tuşu veya bazı popüler tuşları kapatmak için Grup İlkesinde bir koşul yoktur ama klavyedeki diğer tuşlar Grup İlkesi kullanılarak devre dışı bırakılamaz.

Windows kayıt defterini düzenlemekle bir tuşu devredışı bırakmak mümkün olmakla birlikte, çoğu kullanıcı Kayıt Defterine dokunmadan halletmek ister.

Simple Disable Key ile klavye tuşunu devre dışı bırakma

Basit bir çözüm arayanlar için, Windows 10 veya önceki sürümlerini çalıştıran bir PC üzerinde klavyede bir veya daha fazla tuşları devre dışı bırakmak için Simple Disable Key adlı ücretsiz aracını kullanabilirsiniz.

klavyedeki-herhangi-bir-tusu-devre-disi-birakma-kapatma

Simple Disable Key kolay anlaşılır arayüze sahiptir ve klavyede bir tuşu devre dışı bırakmak son derece kolaydır.

Belirli bir program için bir tuşu devre dışı bırakma

Belirli bir program için bir anahtarı-tuşu devre dışı bırakmak bu ücretsiz programın temel özelliklerinden biridir. Buna ek olarak, belirli bir süre için bir tuşu devre dışı bırakmak seçeneği yoktur.

İlk sürümü olmasına rağmen, Simple Disable Key son derece güzel çalışmaktadır.

klavyedeki-herhangi-bir-tusu-devre-disi-birakma-kapatma-1

Kısacası, tüm alfabe tuşları (A’dan Z’ye), fonksiyon tuşları (F1’den F12’ye), Control, Alt Tab, Esc, Windows logo, Shift, CapsLock, Spacebar (Boşluk), NumLock, Home, Insert, Page Up, Page Down, Delete, End, Print Screen, Scroll Lock, Pause ve ok tuşları devre dışı bırakmak için Simple Disable Key programını kullanabilirsiniz.

Windows 10/8/7’de bir klavye tuşunu devre dışı bırakma

1.Adım: Simple Disable Key indirin. Kurulum dosyasını çalıştırın ve yükleme adımlarını izleyin. (Eğer indirmede sorun yaşarsanız üretici sayfasından da indirebilirsiniz.)

2.Adım: Kurulumdan sonra programı çalıştırın ve dili seçmenizi ister. Türkçe dil seçeneğini seçip OK butonuna tıklayarak devam edin. Dili seçmenize rağmen Türkçe seçenekleri göremeyebilirsiniz. Program arayüzünde Language ve Language 2 kısmından Türkçe tekrar seçin ve programı yeniden başlatacak. Bazı kısımların Türkçe’ye çevrilmediğini göreceksiniz. Yapacak bir şey yok, bu şekilde kullanacaksınız.

3.Adım: Bir tuşu devre dışı bırakmak için anahtar karşısındaki alana tıklayın ve daha sonra klavyeden devre dışı bırakmak istediğiniz bir tuşa basın ve sonra Anahtar ekle düğmesine tıklayın. (Ayrıca CTRL, Alt, Shift ve Win tuşlarını devre dışı bırakmak istiyorsanız seçenekleri seçerek ekleyebilirsiniz.)

klavyedeki-herhangi-bir-tusu-devre-disi-birakma-kapatma-2

Eğer birden fazla anahtar devre dışı bırakmak istiyorsanız yine Anahtar ekle düğmesine tıklayarak aynı adımları gerçekleştirin.

4.Adım: Anahtar ekle düğmesine tıkladıktan sonra Ne zaman devre dışı bırakmak istediğinize dair bir pencere çıkacak. Üç seçenek göreceksiniz: Her zaman, program, program. (Normalde zamanlama yani Schedule seçeneğini görmemiz gerekiyordu ama programın eksikliği diyelim)

klavyedeki-herhangi-bir-tusu-devre-disi-birakma-kapatma-4

Tüm programlar için anahtarı kapatmak-devre dışı bırakmak istiyorsanız Her zaman seçeneğini seçin.

Belirli bir program için seçilen anahtarın kapalı olmasını istiyorsanız program seçeneği seçin. Bu seçeneği seçtikten sonra, program çalıştırılabilir dosyasını seçmek için Araştır düğmesine tıklayarak programı bulun.

Ve belli bir zaman dilimi için seçilen tuşu devre dışı bırakmak için Zamanlama (Schedule) seçeneğini kullanın. (Bu programı Windows 10 sistemde denedik ama zamanlama seçeneğini göremedik. Program üreticisi bu bilgiyi verdiği için görmediğimiz şeyi de söylüyoruz.)

5.Adım: Seçilen tuşun devre dışı bırakılması için OK düğmesine tıklayın ve işlemi bitirin.

Engellediğini tüm tuşları tekrar etkinleştirmek istiyorsanız Araçlar menüsüne ve ardından Tüm tuşları etkinleştirme seçeneğini seçin. Ya da program ana arayüzünde bu düğmeyi zaten göreceksiniz.

Tavsiye: Programın Türkçe olarak kullanılması bizim için işkence. Bu nedenle eğer azda olsa İngilizce biliyorsanız kesinlikle İngilizce olarak programı kullanın.

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen PCsen Özel Ücretsiz Windows 10 Windows 7 Windows 8

06 Ekim 2016 at 12:10

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*