Komut İstemi ile İnternet Hızını Artıracak 5 Yol

Sponsorlu Bağlantılar

Yavaş İnternet hızı, eskiden, şimdi ve daha sonrada İnternet kullanıcılarını rahatsız edecek ve asla sonu olmayan bir konudur. Bazen ağ ayarları ile ilgili sorunlar olabiliyor, bazen sorun PC veya İnternet servis sağlayıcısından kaynaklanabiliyor. Android cihazların İnternet hızını artırmak için uygulamalar var, ancak ne kadar etkili olduğu tartışılmaktadır. Neyse asıl konumuz, bilgisayarda İnternet hızını arttırmak için yapılacak yöntemlerdir.

Windows bilgisayarınızda İnternet hızını arttırmak için program kullanmaktan uzak durmak istiyorum ve bu nedenle, Windows’un dahili özelliği olan Komut İstemi üzerinden uygulanabilecek çözümlere değinmek istiyorum. Ortak DNS, TCP ve IP adresiyle ilgili birçok sorun Windows Komut İstemi’ni kullanarak çözülebilir.

İnternet hızı normalden daha yavaş olduğunda, bu sorunu çözecek Komut İstemi komutlarından bazılarını aşağıda belirtiyorum. Sizde bu konuda bir şeyler biliyorsanız, lütfen yorumlarınızla bize bildirin.

Komut İstemine erişme

Başlamadan önce, öncelikle yükseltilmiş Komut İstemi penceresini nasıl açabileceğinizi görelim.

Komut İstemine yönetici haklarıyla erişmenin birçok yolu vardır ve Windows sürümüne göre farklılıklar olmaktadır. Bununla birlikte, kolay ve emin bir şekilde çalışılan yöntem, Windows arama çubuğuna cmd yazıp Komut İstemi seçeneğine sağ tıklayın.

Şimdi menüden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin ve Yönetici haklarına sahip Komut İstemi’ni açmak için iletişim kutusunu onaylayın.

Not: Aşağıda belirtilen tüm komutları yönetici haklarına sahip bir Komut İstemi’nde çalıştırmak daha iyidir. Komutların bir kısmın da, bu bir zorunluluktur.

1. IP adresini yenileme

Bir çok sorun mevcut IP adresinizi etkileyebilir ve internetinizi veya taramanızı yavaşlatabilir. DHCP çakışması veya DHCP sunucusunda bir sorun olabilir. Neyse ki, çoğu durumda, basit bir IP adresi sıfırlaması, bu tür sorunları düzeltmek için ihtiyaç duyacağınız tek şeydir.

İlk olarak bağlantıyı geçerli IP adresiyle serbest bırakmak ve ardından yenilemek için iki Komut İstemi komutu kullanabilirsiniz.

İşte böyle:

 • ipconfig /release komutunu yazın ve Enter’a basın; bazı büyük yazı sütunları görünür.
 • Burada ipconfig /renew yazın ve Enter tuşuna tekrar basın. Bu, IP adresinizi sıfırlamalı ve bir IP adresi sorunu nedeniyle meydana gelebilecek tüm İnternet yavaşlamalarını çözmelidir.

Not: Daha önce olduğu gibi aynı IP adresine yeniden atamanın normal olduğunu unutmayın. Buradaki nokta, bağlantıyı kesmek ve yeni bir bağlantı oluşturmaktır.

2. DNS çözümleyici ön belleğini temizleme

Bilgisayarınız, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ana makine adlarını ve IP adreslerini tutar ve bunları DNS çözümleyici ön belleğine kaydeder. Bu, daha önce eriştiğiniz bir web sitesi ile bağlantı oluşturmayı kolaylaştırır.

Bununla birlikte, DNS çözümleyici önbelleğindeki herhangi bir bozulmanın web sitelerine daha yavaş erişmesine veya erişimin olmamasına neden olabilir. Bu gerçek internetinizi yavaşlatmayabilir, ancak genel taramayı yavaşlatabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız sorunu çözmek için DNS çözümleyici önbelleğini boşaltabilirsiniz.

DNS çözümleyici önbelleğini temizlemek için, ipconfig /flushdns komutunu girin ve Enter tuşuna basın. “Successfully flushed DNS Resolver Cache” diyen bir onay mesajı görmelisiniz.

3. Winsock’u sıfırlama

Windows, bilgi alışverişinde çoklu ağ soketleri kullanır ve program trafiğini yönetmek ve doğru yolu yönlendirmek için LSP’yi (Katmanlı Hizmet Sağlayıcıları) yükleyebilir. Bununla birlikte, yuvalarda herhangi bir bozulma veya virüs bulaşmış LSP yavaş bağlantıya neden olabilir, web sitesi yönlendirmeleri veya web sitelerine bile erişim olmayabilir.

Bu gerçekleşirse, Windows ağ yuvalarını varsayılana sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Komut İstemi’nde netsh winsock reset komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.

Başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra, değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

4. Netsh komutunu kullanma

Netsh komutu, bağlantınızın performansını doğrudan etkileyen birden çok ağ ayarlarını yapılandırmanıza izin verir. İnternetiniz web sitelerine bağlanması çok zaman alıyorsa, bağlantıyı hızlandırmak için ağda birden fazla değişiklik yapabilirsiniz.

Bağlantınızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz bazı netsh komutlarını aşağıda veriyorum. Bir tamam mesajı işlemin yapıldığını onaylayacaktır. Bu komutların bazılarının sınırlı uyumluluk nedeniyle bilgisayarınızda çalışmayabileceğini unutmayın.

  • netsh int tcp set global chimney=enabled
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh int tcp set supplemental
  • netsh int tcp set global dca=enabled
  • netsh int tcp set global netdma=enabled
  • netsh int tcp set global ecncapability=enabled
  • netsh int tcp set global congestionprovider=ctcp (Windows 7 kullanıcıları için)

Tüm bu komutları girin ve yapılandırmaların etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Çoğu durumda, bağlantıyı ve ayrıca genel İnternet hızını hızlandırmaları gerekir.

Herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, bu komutların enabled bölümünü disabled ile değiştirin ve devre dışı bırakmak için Enter tuşuna basın.

5. Akışı hızlandırma

İnternet hızında herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, ancak YouTube gibi video akışlı web sitelerinde videoları yavaş izliyorsanız, ISP bağlantınızı azaltma ihtimali var. ISP’lerin bant genişliğini korumak için gerçek zamanlı aktarım yapmaları sıktır. Neyse ki, basit bir komut bu sorunu çözebilir.

Komut İstemi’nde, aşağıda belirtilen komutu girin ve Enter tuşuna basın:

netsh advfirewall firewall add rule name=”StopThrottling” dir=in action=block remoteip=173.194.55.0/24,206.111.0.0/16 enable=yes

Bu, güvenlik duvarınızda, ISP’nizin akış yaparken bağlantınızı azaltmasını engelleyen bir kural ekler.

Sonuç olarak

İnternette herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, öncelikle yukarıdaki tüm komutları denemelisiniz. Çoğu durumda, İnternet hızında beklenmedik bir yavaşlama veya web sayfası erişim hatası genellikle bu alanlardaki sorunlardan kaynaklanır. Bu yöntemleri kullanarak yavaş İnternet hızınızı düzeltmeyi başarırsanız, yorumlarınızla bize bildirin.

İnternet PC Dersleri PCsen

15 Kasım 2017 at 10:02

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*