Laptop Kapağını Kapattığınızda Bilgisayar Kapansın

Sponsorlu Bağlantılar

Windows çalıştıran bir dizüstü bilgisayarınız varsa, güç düğmesinin ne yapması gerektiğini özelleştirme seçeneğine sahipsiniz demektir. Ayrıca, dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapattığınızda ne olacağını özelleştirme seçeneğine de sahipsiniz. Bu özellik, Windows’un bir parçası olmuştur. Çoğu kişi, bu seçeneği dizüstü bilgisayarlarını uyku moduna veya hazırda bekletme moduna geçirmek için kullanır. Bununla birlikte, günün sonunda bilgisayarınızla işiniz bittiğinde daha hızlı bir şekilde sistemi kapatmak istiyorsanız, dizüstü bilgisayarın kapağını kapatarak Windows’u kapatabilirsiniz. İşte yapmanız gereken şeyler.

Bunu ayarlamak için yönetici haklarına ihtiyacınız yoktur. Dizüstü bilgisayarınızda yapılandırılmış birden fazla kullanıcı varsa, dizüstü kapak kapatma eylemini her kullanıcı için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

Laptop kapağı kapatıldığında PC kapansın

Sistem tepsisindeki pil simgesini sağ tıklayın. Menüden Güç Seçenekleri‘ni seçin.

Denetim Masası uygulaması şu konumda açılacaktır: Denetim Masası \ Donanım ve Ses \ Güç Seçenekleri. Sol sütunda ‘Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin‘ seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki ekranda, güç özelleştirme seçenekleri ve uyku düğmeleri ile dizüstü bilgisayar kapağı kapanış işlemini göreceksiniz. Dizüstü bilgisayarınız pil ile çalışırken ve takılı olduğunda farklı bir eylem ayarlayabilirsiniz.

Kapağı kapattığımda‘ seçeneğinin yanındaki açılır menüyü açın. Hem ‘Pilde‘ hem de “Prize takılı” altındaki seçenekleri ‘Kapat‘ olarak seçin.

Değişikliği uygulamak için ‘Değişiklikleri kaydet‘i tıklayın. Dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapattığınızda, Windows kapanmaya başlar. Windows, sistemi kapatmaya zorlamayacaktır. Çalışan herhangi bir uygulamanız varsa, Windows bunlardan önce çıkar ve daha sonra sistemi kapatır. Bir uygulamanın kapatma işlemini işinizi kurtarmak için bir istemle engelliyor olması mümkündür. Ayrıca, Windows’un kapanması ve kaydedilmemiş tüm işleri kaybetmeniz mümkündür. Risk var, bu nedenle dizüstü bilgisayar kapağını kapatmadan önce çalışmalarınızı kaydettiğinizden emin olun.

Masaüstünüzden her kalktığınızda dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatma alışkanlığınız varsa, bu etkinleştirmek istediğiniz bir seçenek değildir. Ancak, günün sonunda yalnızca dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatırsanız, Windows’u kapatmanın en hızlı yollarından biridir.

Etiketler:

,

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen

08 Nisan 2017 at 15:44

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*