Laptop’ta yazarken yanlışlıkla yapılan tıklamaları engelleme

Sponsorlu Bağlantılar

Laptop/dizüstü bilgisayar dokunmatik alanı devre dışı bırakarak, bilgisayarda klavye ile yazı yazarken yanlışlıkla yapılan tıklamaları engellemek iter misiniz? Bilgisayar üzerinde pek çok işlem yapmaktayız. E-postadan metin belgelerine yazı yazmak için klavyeyi kullanmaktayız. Özellikle laptop/dizüstü bilgisayarda karşılaşılan bu sorunun nedeni hep, klavye üzerindeki dokunmatik kontrol mekanizmasıdır. Sol ve sağ tıklamanın yanı sıra, fareyi hareket ettirmek ve çift tıklamak içinde kullanılmaktadır.

Önemli bir yazı yazdığınız zaman, avucunuzun içi yanlışlıkla dokunmatik yüze temas edebilir ve fare işaretçisi rastgele bir yere atlama yapabilirsiniz. Laptop kullanıcıları bu durumları gayet iyi bilmektedir. Aslında, laptop üreticileri dokunmatik yüzeyin devre dışı bırakılması için bir kısayol tuşu bulundurmaktadır. Örneğin, benim Packard Bell bilgisayarımda F6 fonksiyonun tuşuna ikincil olarak atanmış bir tuş vardır.

Bilgisayarımda çalışırken genelde dokunmatik yüzeyi kapatırım. Çünkü, sürekli yanlış yazma veya fare işaretçisinin başka taraflara atlaması ile karşılaşıyorum.

Yazarken fare imlecinin başka taraflara kayması konsantrasyonumu bozmakla kalmıyor, aynı zamanda sinirimi bozuyor. Daha önce söylediğim gibi dokunmatik yüzeyi kapatmayı sağlayan kısayol tuşu kullanabilirsiniz, ancak dilerseniz TouchFreeze adındaki ücretsiz bir yardımcı programı kullanarak Windows bilgisayarda yazarken laptop dokunmatik alanı kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Laptop’ta yazarken yanlışlıkla yapılan tıklamaları engelleme

1. Adım: Ücretsiz TouchFreeze yardımcı programını indirin ve yükleyin. 300 KB’den daha küçük boyutta, gerçekten hafif.

2. Adım: TouchFreeze kurulumunu yapın. Sistem tepsisine yerleşir. Klavye etkinliği için sistemi sürekli olarak izler ve yazmaya başladığınız an otomatik olarak dizüstü bilgisayarın dokunmatik yüzeyini devre dışı bırakır.

TouchFreeze, herhangi bir ek yapılandırma veya düzeltme gerektirmez. Varsayılan olarak sistem başlangıcında çalıştırılacak şekilde yapılandırılmıştır. Bununla birlikte, bu sistem tepsisindeki bağlam menüsü aracılığıyla kolayca devre dışı bırakılabilir.

İpucu: Neredeyse tüm modern dizüstü bilgisayarların dokunmatik yüzey sürücüleri ile birlikte gelen yazılım uygulamaları, klavye kullanılırken dokunmatik alanı devre dışı bırakma seçeneğini de içerir. Dilerseniz onları kullanabilirsiniz.

PC Dersleri PCsen

30 Ekim 2017 at 15:12

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*