MacOS cihazınızda daha fazla depolama alanı açmak için ipuçları

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi cihazı kullanırsanız kullanın, ne kadar büyük dahili depolama birimi kullanıyorsanız kullanın, her zaman depolama alanının dolmasından endişe duyarız. Bunu çoğunlukla Apple kullanıcıları yapar.

iOS’ta depolama alanını boşaltmak çok daha kolay olsa da, MacOS’ta durum aynı değildir. Bir MacOS cihazına sahipseniz ve depolama birimini Mac cihazında saklamak için birkaç şeyden ödün veriyorsanız, masaüstlerinde ve dizüstü bilgisayarlarda yer açmak için bazı basit ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

MacOS kullanıcıları, esas olarak dört yolla daha fazla depolama alanına sahip olabilirler. iCloud’da yedekleme yapabilir, otomatik indirmeleri devre dışı bırakarak depolama alanını optimize edebilir, birkaç günde bir çöp kutusunun otomatik olarak silinmesini sağlayabilir ve istenmeyen dosyaları silerek dağınıklığı azaltabilirler.

iCloud yedekleme

Tüm dosyalarınızı iCloud’da saklamak için, iCloud depolama özelliğini kullanabilir, masaüstündeki dosyalardan ve iCloud sürücüsündeki belgeler arasından seçim yapmanız gerekir. Tüm dosyalarınızı bu iki konumda saklayabilirsiniz. Yakın zamanda çevrimdışı çalıştıklarınız Mac’inize yerleştirilir. iCloud’da saklananlar bir indirme simgesi ile gösterilir.

Resimler ve videolar için onları iCloud Fotoğraf Kitaplığı’nda saklayabilirsiniz. Bir orijinal sürümü açmak ve saklamak için videonun resmini tıklayın. Tabii ki dosyalarınızı kaydetmek için varsayılan iCloud saklama alanından (5GB) daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Daha fazla bulut depolaması için satın almanız gerekecek.

Depolama optimizasyonu

Bunun için En İyileştir (Optimize) düğmesini tıklayabilir ve ardından izlenen iTunes filmlerini ve TV şovlarını otomatik olarak kaldırmayı, yalnızca son e-posta eklerini indirmeyi veya postadaki eklerin otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

İkinci ve üçüncü seçenekler kendiliğinden açıklayıcı olmakla birlikte, ilk seçenek, Mac’ten izlemiş olduğunuz iTunes filmlerinizi veya TV şovlarınızı kaldırır. Bunları, yanında bulunan özel simgeyi kullanarak yine indirebilirsiniz.

İstenmeyen dosyaları kaldırma

Son olarak, istenmeyen dosyaları Mac’den kaldırabilirsiniz. Bunun için Dosyaları İncele düğmesini tıklayın, ardından dosya kategorilerini seçin – Uygulamalar, Belgeler, GarageBand, iOS Dosyaları ve daha fazlası. Daha sonra kalıcı olarak silmek için ‘X’ simgesini tıklayabilirsiniz. Mac App Store, iBooks veya iTunes Store’dan satın alınan dosyalar tekrar indirilebilir.

Ayrıca Bulma> Tercihler > Gelişmiş > Öğeleri 30 gün sonra Çöp Kutusundan kaldırın seçeneği ile, aylık düzenli olarak çöp kutusunun otomatik temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Mac OS X Ne & Nasıl

23 Ekim 2017 at 17:26

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*