PC’den aynı dosyaları bulma ve kaldırma nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı/benzer dosyalar, bilgisayarınızdaki her türlü soruna neden olabilir. Depolama alanında gereksiz yer kaplıyor, fotoğraf veya medya yöneticisi uygulamalarınızı karıştırıcı bulmanıza neden olur. Yinelenen dosyaları, bir PC’yi çalıştırmanın kaçınılmaz bir unsuru olarak kabul etmek zorunda değilsiniz. Bu yazımızda bilgisayarınızda gereksiz yere bulunan aynı/benzer dosyaları bulma ve silme konusunda yardımcı olacağız.

Yinelenen dosyalar her türlü nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Belki bir dosyayı indirdiniz, orada olduğunu unuttunuz ve sonra tekrar indirdiniz; belki de bir görüntü dizisine kopyaladınız ve unuttunuz. Sebep ne olursa olsun disk alanınızı tıkıyorlar ve kaldırmak iyi olacaktır.

Biz bu amaç için DupeGuru programını kullanmak istedik. Windows 32-bit ve 64-bit sürümleri için ayrı yükleyici içermektedir, Mac OS X ve Linux sistemler içinde kullanılabilir olmasıdır. Windows için aynı dosyaları bulma konusundan en iyi uygulamalardan biridir. DupeGuru kullanmak istemiyorsanız, en iyi seçeneklerden bazıları; CCleaner ve Duplicate Files Finder ve Mac için Gemini’dir.

DupeGuru kullanarak aynı dosyaları bulma ve silme

Programı indirin ve çalıştırın. Açılış ekranı çok sade gözükür. Aynı dosyaları taramak için klasörleri seçmek için artı simgesine tıklayın ve taramak istediğiniz dosyaları seçin. Ya da isterseniz her şeyi taramayı seçebilirsiniz. Scan (Tara) düğmesine tıklayarak taramayı başlatın.

Seçilen klasörlerin boyutlarına bağlı olarak tarama biraz uzayabilir. Tarama tamamlandıktan sonra ekranda eşleşen dosyaların listesi görüntülenir. Orijinal dosyalar mavi renkli olarak gösterilmektedir. Orijinal dosyaların altında da benzerleri sıralanmaktadır. Sonra dosyaları tek tek seçin veya tüm dosyaları bir kerede işaretlemek için Mark ve ardından Mark All (Tümünü işaretle) seçeneğini seçin. Dosyaları silebilir, kopyalayabilir veya başka bir yere taşıyabilirsiniz.

Ana iletişim kutusuna geri dönün, DupeGuru’nun dosyalar için arama biçimini değiştirmek için ‘View’ ve ardından ‘Preferences’i seçin. Çiftleri dosya adına veya içeriğine dayalı olarak tarayabilirsiniz (daha etkili olur). Arama yoğunluğunu değiştirmek için filtre sertliği kaydırıcısını kullanın.

DupeGuru, standart sürümünün yanı sıra, aynı resimleri bulmak için “Picture” ve aynı müzik dosyalarını bulmak için “Music” uygulamalarını da yükleyip çalıştırabilirsiniz. Özel olarak resim ve müzik dosyaları için tasarlanmış olması, en kapsamlı temizleme işlemini sağlar. Resimler ve müzik için özel olarak hazırlanmış araçlar ekstra arama ölçütleri sağlar: Bit hızı, parça uzunluğu, sıkıştırma ve diğerleri.

DupeGuru indir

DupeGuru aynı dosyaları bulma ve silme programı Windows, Mac OS X ve Linux sistemlerle uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olanı indirin.

Windows 32 Bit Windows 64 Bit Mac OS X

Mac OS X Ne & Nasıl PC Dersleri Ücretsiz Windows 10 Windows 7 Windows 8

06 Kasım 2017 at 14:02

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*