Ransomware Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ransomware bilgisayarımıza zarar veren ve bilgilerimizin çalınmasına neden olan kötü amaçlı yazılımlardır.

Ransomware (fidye yazılım da denir), siz farkında olmadan, kötü niyetli insanların bilgisayarınıza yüklediği bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Ransomware yazılımları yüzünden, kötü amaçlı insanlar uzaktan bilgisayarınızı kilitleyebilir. Ardından, bilgisayarınızın kilitlendiğini söyleyen ve ödeme yapmadığınız müddetçe bilgisayarınıza erişemeyeceğinizi iddia eden bir uyarının yer aldığı bir pencere ekrana gelir.

Ransomware yazılımlar nasıl yüklenir?

Ransomware yazılımlar genelde e-posta iletisindeki kötü amaçlı bir eki açtığınızda veya bir e-posta iletisindeki, anlık mesajdaki, sosyal ağ sitesindeki veya bir başka web sitesindeki kötü amaçlı bir bağlantıya tıklattığınızda yüklenir. Ransomware yazılımlar, kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettiğinizde bile yüklenebilir.

Ransomware yazılımlardan nasıl korunulur?

  • Bilgisayarınızdaki tüm yazılımların güncel olduğundan emin olun. En son Microsoft güvenlik güncelleştirmelerini almak için otomatik güncellemenin açık olduğundan emin olun.
  • Güvenlik Duvarınızı açık tutun.
  • İstenmeyen e-posta iletilerini açmayın ya da şüpheli web sitelerindeki bağlantılara tıklatmayın .
  • Ücretsiz Microsoft Security Essentials ’ı ya da başka bir bilinen virüs koruması ya da kötü amaçlı yazılımdan korunma programı indirin.
  • Bilgisayarınızı Microsoft Güvenlik Tarayıcısı ile ücretsiz tarayın.

Bilgisayarınızda Ransomware yazılım varsa ne yapmalısınız?

Bilgisayarınıza yüklenmiş olabilecek Ransomware yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılımları tespit edip temizlemek için uygun ve güncel bir güvenlik çözümüyle tüm sisteminizi tarayın. Aşağıdaki Microsoft ürünleri bu tehditi tespit edip temizleyebilir:

  • Microsoft Security Essentials
  • Microsoft Güvenlik Tarayıcısı ile ücretsiz tarayın

Ne Nedir?

11 Ocak 2013 at 19:18

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*