Resimden Yazıları Almak için Ücretsiz En İyi OCR Araçlar

Sponsorlu Bağlantılar

Resim veya fotoğraftan yazıları ayıklamak için ücretsiz en iyi OCR programları, web siteleri ve mobil uygulamaları sıraladık. İşinize yarayan OCR araçlarını kullanın ve nasıl sonuçlar aldığınızı yorumlarınızla bize yazabilirsiniz.

Bir görüntüyü yazıya dönüştürmek veya bir resimden yazıları ayıklamak istiyorsanız OCR programlarını kullanmanız gerekiyor. Optik Karakter Tanıma (OCR) araçları görüntülerden yazıları tarama yaparak ayıklamayı sağlar ve gerekli değişiklikleri yapmanızı sağlar.

Resimler ve fotoğraflardaki yazıları alma gereksinimi duyarız. Hemen hemen herkes bu durumla karşılaşmaktadır. Resimlerdeki yazıları almak istiyorsanız, farklı platformlar için kullanabileceğiniz en ücretsiz OCR programlarını sıralamak istedim. Normal bir fotoğraf veya ekran görüntüsü olsun, resimleri yazıya dönüştürmek için bu araçlar çok faydalı olacaktır.

OCR’nin Sınırlamaları

OCR araçlarına programlarına geçmeden önce, OCR programları ile neler yapabileceğinizi ve sınırlamaları nelerdir değinmek istiyorum. Resimdeki yazılar bulanıksa veya odaklanmıyorsa OCR taraması düzgün çalışmayacaktır ve sonuç pek hoşunuza gitmeyecektir. Eğer resmin ve üzerindeki yazının kalitesi kötüyse, çıkarılan yazılar çoğunlukla rastgele karakterlerden oluşacaktır.

Ayrıca hem makinede üretilen yazılar hem de el yazısıyla yazılmış yazılar OCR teknolojisi kullanılarak elde edilir. El yazısı ile yazılan yazıların doğruluğu makinenin ürettiği yazı kadar yüksek olmayabilir.

Ayrıca, bu araçlarla kullanılan birden fazla OCR yöntemi türü vardır ve bu nedenle ayıklanan yazının doğruluğu da kullanılan yönteme bağlıdır.

1. Windows için ücretsiz OCR programları


Windows bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz en iyi OCR programlarını sıralamak istiyoruz. Bunlar sunduğu özellikler açısından gerçekten başarılı programlardır. Basit bir OCR programından ziyade aradığınız pek çok seçenekleri de bulmanız mümkündür.

FreeOCR

İyi sonuçlar elde etmenizi sağlayan ücretsiz OCR programlarından ilki FreeOCR aracıdır. PDF’leri açabilir, görüntüyü yönetebilir, resimde taramak istediğiniz konumu seçebilir ve belgeleri bir tarayıcı kullanarak doğrudan tarayabilirsiniz. İlginçtir, çok sayfalı belgeleri aynı anda tarayabilir ve yazıyı birden çok dilde tarayabilir.

FreeOCR indir (11 MB)

Free OCR to Word

Adından da anlaşılacağı gibi OCR to Word, görüntülerden yazıları çıkarmanıza ve daha sonra yazıyı bir sözcük dosyası olarak dışa aktarmanıza olanak tanır. PDF / görüntüleri tamamen düzenlenebilir ve aranabilir Word belgesine dönüştürün. Daha kolay yedekleme ve paylaşım için kağıt dokümanlarınızı dijitalize etmenizi sağlar.

OCR to Word indir (2 MB)

Microsoft OneNote

Microsoft Office paketiniz varsa, o zaman zaten Microsoft OneNote yüklü olacaktır. Aksi takdirde, ücretsiz olarak ayrıca indirebilirsiniz. OneNote, yazıyı çıkarmak için notlarınızdaki görüntüleri taramanıza da izin verir. Görüntüye sağ tıklayın ve “Resimden Metni Kopyala” yı seçin. Metin panoya kopyalanacak ve istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Microsoft OneNote indir

2. Ücretsiz online OCR siteleri


Eğer görüntülerden yazıları almak için program kullanmak istemiyorsanız, çevrimiçi/online araçları kullanabilirsiniz. Bu web hizmetleri kolayca görüntülerdeki yazıları almak ve bilgisayarınıza kaydetmek için yardımcı olacaklardır. Bu anlamda hizmet sunan ücretsiz en iyi web siteleri sıralamak istedik.

Free Online OCR

46 dilde resimlerden yazıları almak için kullanabileceğiniz en iyi web hizmetlerden birisi Free Online OCR‘dir. Bu ücretsiz hizmet yazı ayıklamanızı  ve sonuçları bir sözcük dosyası veya düz metin olarak almanızı sağlar. Tüm dillere ve OCR toplu resimlere erişmek isterseniz kaydolmanız gerekir.

Free OCR

Sahip olduğunuz resim veya fotoğraf 6 MB’dan fazla olmamak şartıyla, Free OCR de iyi bir araçtır. 29 dili destekliyor ve OCR tarama sonuçları da oldukça iyi.

Google Drive ile OCR tarama

Google Drive‘da ayrıca görüntülerden yazı çıkarmak için dahili bir OCR sistemi bulunur. Yazı resmi Google Drive’da bulunuyorsa, yazı resmini sağ tıklayın ve Birlikte Aç menüsünden Google Dokümanlar’ı seçin.

Resim, Google Dokümanlar’da yeni bir belge olarak açılacak ve çıkarılmış yazı bunun altında olacak. Google Drive OCR taraması birçok imla hatası yapabilir ancak diğer OCR araçlarının aksine rastgele karakterler daha az. Buradan bizim yazılarımızdan daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

3. Chrome için OCR uzantıları


Görüntülerden yazıları çıkarmak istiyorsanız ve bu görüntüler online olarak mevcutsa, Google Chrome’da kullanışlı OCR uzantıları vardır. Bu uzantılar sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde görüntülerden yazıları alabilirsiniz.

Copyfish

Copyfish, tarayıcınızın içindeki OCR teknolojisini taramak ve kullanmak için herhangi bir alanı seçmenize izin verir. İlginçtir, Copyfish anlaşılmayan tüm kelimeleri atlar ve sadece mükemmel şekilde çıkardığı veya en azından çok yaklaştığı şeyi gösterir. Taranan kelimeyi turuncu renkte gösterecektir.

Project Naptha

Project Naptha, web sitelerindeki tüm resimleri otomatik olarak düzenlenebilir hale getiren çok güzel bir uzantı ve metinlerini kopyalamak için bunları seçebilirsiniz. Görüntülerin küçük metinleri üzerinde iyi çalışacak uzantıyı bulamadım, ancak birkaç biçimlendirme sorunu olan büyük boyutlu metin üzerinde mükemmel bir şekilde çalıştı.

4. Android / iOS için OCR mobil uygulamaları


Android veya iOS mobil cihazlarda, resimleri yazıya dönüştürmenizi sağlayacak, yani görüntüler üzerindeki yazıları almanızı sağlayacak ücretsiz uygulamalar mevcuttur. Sizde Android veya iPhone telefon için OCR uygulaması arıyorsanız aşağıdakilere göz atabilirsiniz.

Text Fairy

Text Fairy (OCR Text Scanner), Android için tamamen ücretsiz ve hiçbir reklam göstermeyen en popüler OCR uygulamalarından biridir. Hem yazı hem de görüntü bakış açısını düzenlemek için güvenilir bir düzenleyici vardır ve 50 dilde yazı ayıklama imkanı sağlar.

Android için Text Fairy uygulaması

Google Keep

Google’ın popüler not alma uygulaması, yerleşik bir kullanışlı OCR aracına da sahiptir. Resmi nota aktarın ve üç nokta menüsüne dokunun. Menüden Resim metnini yakala’yı seçin ve Google Keep taramaya başlayacaktır. Taramadan sonra, metin notun hemen üzerinde gösterilir.

Android | iOS için Google Keep uygulaması

English OCR

iOS kullanıcıları için tamamen ücretsiz olan ve yazı çıkartırken güvenilir doğruluk sağlayan çok iyi bir OCR uygulamasıdır. Her ne kadar reklamları içeriyor olsa da, reklam yayınlamadan pro sürümü satın alabilirsiniz.

iOS için English OCR uygulaması

Sonuç olarak

Karmaşık görüntü ve yazılardan uzak durarak, kaliteli resim veya fotoğraf üzerindeki yazıları almak için bu araçlar iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Tamamen mükemmel araçlardır demiyorum ama işinize yarayacak gibi duruyor.

Google Keep, içlerinde en iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Ne olursa görüntü türü, kalitesi ve üzerindeki yazının okunabilirliğine göre değişmektedir.

İnternet Mobil PCsen PCsen Özel Ücretsiz

10 Kasım 2017 at 16:37

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*