Tarayıcınızın ve bilgisayarınızın benzersiz parmak izini öğrenin

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok bilgisayar kullanıcısının değerli cihazlarında bilmediği bir şey var. Şu anda bu makaleyi okumak için kullandığınız bilgisayar, kendi yolunda benzersizdir. Sanki bir parmak izinin sizi bu gezegendeki herkesten ayırt edebileceği gibi.

Neden bahsettiğimi merak ediyor olabilirsiniz ve bu sorun değil. Açıklamama izin verin; Buna “Parmak izi” (Fingerprinting) denir. Bilgisayarınızın kendi parmak izi vardır ve isterseniz, belirli bir web sitesi aracılığıyla parmak izi almak mümkündür. Tarayıcı Parmak İzi (Browser Fingerprinting) veya Cihaz Parmak İzi (Device Fingerprinting) olarak da adlandırılır. Çok kolay ve her şey yapılmadan önce biraz zaman alıyor, bu yüzden bir süre bekleyin.

Tarayıcı parmak izi

Başlamak için Unique Machine web sitesini ziyaret etmeniz ve parmak izini almak için Get My Fingerprint yazan seçeneğe tıklamanız gerekir. İşlem başladıktan sonra, web sitesi web tarayıcınız, yazı tipiniz, bilgisayarınızın GPU’su ve açıklanmayan diğer şeyler hakkında bilgi toplamaya devam edecektir.

İlginçtir ki, geliştiriciler kaynak koduna ihtiyaç duyan herkese sunmaktan çekinmiyorlar. Kaynak kodu şirketin GitHub sayfasında şu an mevcuttur, bu nedenle ziyaret edin ve kendiniz için hızlıca kaydırın.

Şirket, çapraz tarayıcı parmak izi üzerine bir araştırma makalesi yazdı ve burada kullanıcının aynı bilgisayarda farklı bir web tarayıcısı kullanarak bir test gerçekleştirebileceğini ve yine de benzersiz bir baskı çıktığını açıkladı.

“Bu makalede, birçok yeni OS ve donanım düzeyinde özelliklere, örneğin grafik kartı, CPU, ses yığını ve yüklü yazma komut dosyalarına dayanan bir (çapraz) tarayıcı parmak izi sunmayı öneriyoruz. Özellikle, bu tür OS ve donanım düzeyindeki işlevlerin çoğunun tarayıcı API’ları aracılığıyla JavaScript’e maruz kalması nedeniyle, tarayıcıdan bu API’lar aracılığıyla belirli görevleri gerçekleştirmesini istediğinde özellikler çıkarabiliriz. Ayıklanan özellikler hem tek tarayıcı hem de çapraz tarayıcı parmak izi için kullanılabilir. “

Oldukça ilginç olan şey, Microsoft Edge ve Internet Explorer’ın, farklı parmak izlerine sahip olmakla birlikte oldukça benzer olduğu sonucuna varmaktır. Edge ve Internet Explorer’ın hem Microsoft tarafından yapılmış olması nedeniyle, bu sürpriz olarak görülmemelidir. Yalnızca bu değil, ancak her iki web tarayıcı da benzer kodu paylaşıyor. Edge’de birkaç örnek Internet Explorer’dan çok farklı değil, ki bu yeterince kanıt olmalı.

İşi yapmak için JavaScript kullandığı için, web tarayıcınızın ve bilgisayarınızın herhangi bir yasadışı parmak izini engellemek için kullanıcılara NoScript veya benzeri bir tarayıcı eklentisi yüklemenizi öneririz.

İnternet Ne & Nasıl Ne Nedir? PCsen Özel

22 Şubat 2017 at 17:55

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*