Var Olan Bir Arşiv Dosyasına Parola Nasıl Eklenir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir arşivi veya sıkıştırılmış dosyayı şifreyle koruyabilirsiniz. Windows kullanıcıları için sık kullanılan sıkıştırma uygulaması olan WinRAR, şifre korumasını destekler. Arşivi oluştururken bir arşive bir şifre ekleyebilirsiniz. Arşivi çıkardığınızda içindeki dosyaları alabilmeniz için önce şifreyi girmeniz gerekir. Mevcut bir WinRAR arşivine bir şifre eklemenin imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Var olan bir arşive bir şifre eklemek için bariz yol, onu tekrar çıkarmak ve sıkıştırmaktır. Yeniden sıkıştırdığınızda şifreyi ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, WinRAR’ı kullanarak mevcut bir arşive bir şifre eklemek için çok daha kolay bir yol var. Arşivden çıkarmanıza gerek yoktur. İşte yapmanız gereken şey.

Var olan bir arşivi açmadan şifreleyin

Bilgisayarınızda WinRAR kurulu olmalıdır. Bir arşiv üzerine sağ tıklayın ve bağlam menüsünden ‘WinRAR ile Aç‘ı seçin. Araçlar> Arşivleri dönüştür seçeneğine gidin. Alternatif olarak, Alt + Q‘ya basabilirsiniz.

‘Arşivleri dönüştür’ penceresi açılacaktır. Sağ tıkladığınız arşiv ‘Dönüştürülecek arşivler’ bölümüne eklenecektir. Bu ekranda yapmanız gereken tek şey ‘Sıkıştırma‘ düğmesine tıklamak.

‘Sıkıştırma’ düğmesi ‘Varsayılan sıkıştırma ayarları’ penceresini açacaktır. Bu pencere, bir arşivi oluştururken şimdiye kadar bir şifre eklediyseniz tanıdık gelecektir.

Parola seç‘i tıklayın ve arşiv için bir şifre girin. Açılan Parolayı girin penceresinden parolayı girerek arşivi şifreleyebilirsiniz.

WinRAR, arşivi şifreleme imkanı sağlar. Arşiv ne kadar büyük olursa şifreleme de o kadar uzun sürer.

İşlem tamamlandığında, yeni bir arşiv dosyası olacak. Bir önceki arşiv üzerine yazmaz. Bu yeni arşiv şifre korumalı olacaktır.

Orijinal arşiv dosyası daha öncesinde şifre korumalı olmadığı için aynı şekilde kalacaktır. Dilerseniz şifreli arşivi oluşturduktan sonra eski arşivi silebilirsiniz. Bunun için Parola girin kısmına gitmeden Arşivleme seçenekleri altında yer alan Arşivledikten sonra dosyaları sil seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Mevcut bir arşive bir şifre eklediğinizde zamandan kazanırsınız. Arşivden dosyaları çıkarıp tekrar arşivlemek daha uzun sürebilir. Daha büyük arşivler için ekstraksiyon işlemi biraz zaman alabilir ve bu yöntem tamamen ekstraksiyonu önler. Sıkıştırma süresini kısaltmanın hiçbir yolu yoktur. Var olan bir arşive bir şifre eklediğinizde, tekrar tekrar şifreleniyor, bu da zaman alan bir işlem.

Ne & Nasıl

23 Mart 2017 at 16:58

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*