VPN Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ağ) internet gibi genel bir ağ üzerinden güvenli bir ağ bağlantısı oluşturan bir teknolojidir. Ya da, farklı bir şekilde ifade etmek için VPN, söz konusu verileri göndermeden önce şifrelenmemiş ağlar üzerinden şifreli veri göndermenizi sağlar.

Bir VPN kullandığınızda, internet taleplerinizin gönderileceği özel şifreli bir tünel oluşturur, internet üzerinde yapacağınız işlemler VPN sağlayıcınız tarafından kontrol edilen bir sunucu üzerinden yeniden yönlendirilir.

WiFi ağına bağlandığınızda bunların olacağını unutmayın:

1] Bir kamu WiFi bağlantısını (örneğin bir havaalanında) kullandığınızda, bağlantı kurulduğu andan itibaren internette yaptığınız her şey izlenebilir ve gözetlenebilir. Bunu göz önünde bulundurarak internette işlem yapın ve kesinlikle güvenmediğiniz kablosuz ağlara bağlanmayın.

2] Herkese açık, güvenli olmayan WiFi’ye bağlandığınızda, tüm verileriniz – kredi kartı bilgileriniz gibi en hassas bilgiler de dahil olmak üzere – bilgisayar korsanları tarafından kolayca çalınabilir. Kendi WiFi ağınız dışında başka ağlarda online alışveriş ve banka işlemleri yapmaktan uzak durun.

İnternette anonim gezinmek için VPN programları kullanabilirsiniz. Şunu unutmayın ki; internete bağlandığınız andan itibaren izleniyorsunuz. Bu nedenle VPN programlarına güvenerek kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi tehlikeye atacak her işlemden kaçının.

Etiketler:

,

Ne Nedir?

02 Mart 2017 at 14:06

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*