Web sayfaları iOS cihazlarda PDF dosyası olarak kaydetme

Sponsorlu Bağlantılar

Apple‘ın tüm özellikleriyle birlikte gelen yeni iOS 11 ile Apple cihazlarına bir çok kullanışlı özellik getiriyor. Bunlardan biri de, web sayfalarını PDF dosyası olarak kaydetme özelliğidir. İnternet üzerinden makale okumayı veya herhangi bir sayfayı okumayı seviyorsanız ve İnternet’e bağlı olmayacağınız durumlarda bu özellik gerçekten çok faydalı olacaktır. Ayrıca, bu özelliğin sadece Apple’ın varsayılan web tarayıcı uygulaması Safari‘de kullanılabileceğini unutmamak gerekir.

Artık günümüzde bilgilere ulaşmak çok kolaydır. Sadece İnternet’i açıp ve öğrenmek istediğiniz şeyi aramak yetiyor. Ama sürekli İnternet bağlantısının olmayacağı durumlarda olabilir, yada mobil veri bağlantınızın kotası dolmak üzeredir. Bu ve benzeri durumlarda okumak istediğiniz web sayfalarından uzak kalmamak için ne yapıyorsunuz?

iOS 11 ile gelen bu yeni özellik sayfasında, İnternet’e bağlı olduğunuz zaman daha sonra okumak istediğiniz web sayfalarını açın ve PDF dosyası olarak iPhone veya iPad cihaza kaydedin. Sonra, İnternet bağlantınız olmasa bile, kolayca web sayfalarını bir PDF dosyası gibi okuyabilirsiniz.

Web sayfalarını iOS cihazlarda PDF dosyası olarak kaydetmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Adım: Safari tarayıcısını açın ve web sayfasını veya bir web sayfası olarak kaydetmek istediğiniz bir makaleyi açın.

2. Adım: Web sayfasındaki içerik tamamen yüklendikten sonra, ekranın altındaki Paylaş düğmesine dokunun.

3. Adım: Biraz sağa kaydırın ve ‘PDF oluştur’ simgesine dokunun.

4. Adım: Bu işlemi tamamladıktan sonra, PDF dosyasının önizleme sayfasını görürsünüz ve sonuca göre içeriğiniz varsa, sol üst köşedeki “Bitti” düğmesine dokunun.

5. Adım: ‘Bitti’yi seçtiğiniz anda,’ Dosyayı kaydet ‘ve’ PDF’yi Sil ‘yazan bir açılan mesaj görürsünüz. Dosyayı kaydet seçeneğine dokunun.

6. Adım: Dosyayı iCloud veya iPhone deponuza kaydetmek için bir seçenek verilecektir.

7. Adım: Eğer iCloud cihazınıza kaydettiyseniz, dosyaya, yakın zamanda iOS 11 ile tanıtılan ‘Dosyalar’ uygulamasından erişebilirsiniz.

Bu özellik, çevrimdışı okumak istediğiniz hemen hemen her web sayfasını kaydetmenize olanak tanır. Şu an yalnızca Safari’de mevcut olsa da, bu özelliğin ilerleyen zamanlarda Chrome veya Opera gibi diğer web tarayıcı uygulamalarıyla da uyumlu olacağını umuyoruz.

Etiketler:

, , ,

iOS PCsen Özel

29 Ekim 2017 at 15:18

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*