Wikipedia (Vikipedi) sayfalarını e-kitap olarak indirme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Wikipedia (Vikipedi), büyük ihtimalle herkesin en sevdiği web ansiklopedisidir. Herhangi bir konuda ve çeşitli dillerde çok miktarda içeriği barındıran bir veri tabanı vardır. Bilgi edinmek açısından gerçekten başarılı bir uygulamadır. Son zamanlarda ülkemizde her ne kadar yasaklı olsa da, herkes bir yol bulup giriş yapmaktadır.

Bir çok içeriği daha sonra çevrimdışı olarak okuruz, ancak e-kitap haline getirsek nasıl olur? Herhalde herkesin hoşuna gidecek bir durumdur. Özellikle akıllı telefon kullanıcılarını heyecanlandıracaktır.

Aslında, Vikipedi’de e-kitap oluşturmak için bir yol vardır. Bölümleri oluşturabilir veya düzenleyebilir, ardından EPUB formunda veya PDF formunda bir e-kitap haline getirebilirsiniz. Alternatif olarak, Vikipedi’ye yazılı bir versiyon göndermesini isteyebilir veya kendiniz yazılmasını sağlayabilirsiniz.

1. Kitap oluşturmak için sayfaları ekleyin

1. Adım: Önce, Wikipedia sayfasının sol kenar çubuğunda Yazdır/dışa aktar bağlantısını bulun ve Bir kitap oluştur bağlantısını tıklayın.

2. Adım: Wikipedia sizi aşağıda gösterildiği gibi Kitap oluşturucu‘ya yönlendirir. Bir sonraki adım, kitabınıza koymak istediğiniz sayfaları toplamaktır. Kitap oluşturucuyu başlat düğmesine tıklayın.

3. Adım: Kitabı oluşturan kişiyi etkinleştirdikten sonra, Kitap oluşturucu kutusu ziyaret ettiğiniz her Wikipedia sayfasında görünecektir.

4. Adım: İstediğiniz sayfaları Wikipedia’dan (Vikipedi) eklemek için, kaydetmek istediğiniz içeriğe sahip sayfayla sayfada ‘Bu sayfayı kitabınıza ekleyin‘ seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Ayrıca, sayfa bağlantıları üzerine geldiğinizde ‘Bağlantılı viki sayfasını kitabınıza ekleyin’ seçeneğini seçin.

Sayfayı ekledikten sonra Kitabı göster (1 sayfa) görmeniz gerekir.

Kitabınız için seçtiğiniz tüm sayfaları ekleyin. Tüm sayfaları eklemeyi bitirdiğinizde, gereksinimlerinize göre sayfaları düzenlemenin zamanı geldi.

5. Adım: Toplanan sayfaları görmek için Kitabı göster seçeneğine tıklayın. Kitabınızı düzenleyin bölümüne gideceksiniz. Burada neler yapabilirsiniz:

  • Kitabınıza eklediğiniz tüm sayfalara bakma.
  • Kitaba bir başlık ekleme.
  • Bölümlerin içindeki sayfaların sırasını yeniden düzenleme.
  • Alfabetik olarak sıralama.
  • Kitabı basılı bir kitap olarak sipariş etme.
  • İstediğiniz formatta indirme.

Şimdi ikinci kısma geçelim.

2. Kitabınızı e-kitap olarak indirin

Kitabınızı yayınlamak için iki yol vardır: Basılı bir fiziki kitap veya bir e-kitap. Sayfaları her zaman e-kitap şeklinde seçebilirsiniz. E-kitap olarak kaydedebileceğiniz 5 e-kitap biçimi vardır. İstediğiniz biçimi seçin ve ortaya çıkan talimatları izleyin.

Örneğin PDF için, e-kitap PDF olarak hazırlanacak ve kitabı çevrimdışı okumak için masaüstüne manuel olarak kaydetmek zorunda kalacaksınız. Seçtiğiniz format ePUB ise, kitabı açmak için bir okuyucu uygulaması veya görüntüleyici uygulaması gerekecek veya Firefox ve Chrome’daki ePUB kitaplarını okumak için eklenti kullanabilirsiniz.

İnternet Ne & Nasıl PCsen

27 Ekim 2017 at 17:24

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*