Windows 10 ayrılmamış disk alanını sürücülere dönüştürme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni bir bilgisayar aldım ve Windows 8 yüklü olarak geldi. Windows 10 çıktıktan sonra, bilgisayarımın işletim sistemini Windows 10 yükselttim. Windows yüklü olan bilgisayarımda sadece C sürücüsünün yüklü olduğunu fark ettim. Bu durum bir çok bilgisayar kullanıcısının karşılaşacağı durumlardan biridir. Bir çok farklı dosyayı D sürücüsüne yükleme gereksinimi duyduğum için bu beni çok rahatsız etti. Şimdi sadece C sürücüsü varsa ne yapacağım?

Sadece C sürücüsü 455GB depolama alanına sahip. Ancak, program yüklemeleri C’ye yapıldığı için, özel dosyalarımı yüklemem için D sürücüsünün olması gerekir. Eğer böyle kullanmaya devam edersem, her şeyi C sürücüsünde toplamam gerekecek.

Sonuçta, Windows 10 kurulum sırasında ayrılan alan, biçimlendirilmiş, bölümlendirilmiş ve kullanılmıştı. Disk alanının geri kalanı, ayrılmamış, biçimlendirilmemiş bir durumda kaldı. Bölümler yapmak yerine öylece bırakmak bazı kullanıcılar için mantıklı gelebilir. Ancak, ben Windows 10 bilgisayarda Sürücüler için ayrılmamış disk alanını dönüştürmem gerekiyor. Sizde aynı düşüncede iseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows 10 Sürücüler için ayrılmamış disk alanı dönüştürme

1. Adım: Arama çubuğuna ‘Disk Yönetimi‘ yazarak çıkan sonucu tıklayın.

2. Adım: Disk Yönetimi, sisteminizdeki tüm sürücüleri gösterir. Bunlardan biri C, diğerleri çoğunlukla isimsiz olurdu. Disk alanının büyük bir bölümünü ayrılmamış olarak görebilirsiniz. Bu sürücüler dönüştürülebilir ayrılmamış alandır.

3. Adım: Bunu yapmak için, ayrılmamış alanı sağ tıklayın ve ‘Yeni Basit Birim’ seçeneğine tıkladıktan sonra sihirbaz açılır. Devam etmek için  sonraki düğmesine tıklayın.

4. Adım: Birim boyutunu belirleyin. Bir boyutu, maksimum kullanılabilir alanın altında vermek, başka bir sürücü için boşluk kalmasına neden olur.

5. Adım: Bu sürücü için sürücü harfi atayın.

6. Adım: Bölümü biçimlendirin ve bir birim etiketi verin. Sonra sihirbazı kapatın.

Yapacaklarınız bu kadar. Ayrılmamış bir alanı disk sürücülerine dönüştürmek için işlemi tekrarlayın.

Etiketler:

Ne & Nasıl PC Dersleri Windows 10

27 Ekim 2017 at 15:07

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*