Windows 10 Bellek Sızıntısı Sorunlarını Nasıl Düzeltebilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 Creators Update ve sonraki güncellemeleri yaptıktan sonra, kısa bir kullanımdan sonra RAM kullanımının %70-%80’e kadar çıktığını fark edebilirsiniz. Windows 10’da bir çok kullanıcı bellek sızıntısı sorunları ile karşılaşmakta.

Bir çok Windows 10 kullanıcısı farklı çözümler denemekte ancak, tam anlamı ile istedikleri çözümü bulabilmiş değil. Bu yazımızda, RAM kullanımını adama akıllı bir seviyeye getirmeniz mümkün olabilir. Aşağıda bellek sızıntısının olası tüm nedenlerini ve bunların nasıl çözüleceğini konuşmak istiyorum.

Bellek Sızıntısı nedir?

Temel olarak bellek sızıntısı, bir program “kullanımda” olarak işaretlenir ancak gerçekte kullanılmayan RAM’in bir parçasıdır.

Bu, bir program Windows RAM yöneticisine bir RAM segmenti kullanmayı bıraktığını bildirmede başarısız olduğunda ve tekrar kullanmakta serbest olduğu zaman olur. Böylece, Windows, kullanımı kolay olsa da RAM’in bu kısmını kullanmaz.

Hiçbir program gerçekte RAM’i kullanmasa bile daha yüksek RAM kullanımına neden olur. Bu tür bir sorun, Windows hizmetleri, yerel uygulamalar, arka plan işlemleri, donanım sürücüleri ve üçüncü parti uygulamalar da dahil olmak üzere herhangi bir programda olabilir.

İpucu: Herhangi bir bellek sızıntısıyla ilgili karşılaştığınız zaman, hızlı çözüm olarak bilgisayarı yeniden başlatın. RAM geçici bellek olduğundan, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sıfırlanır. Böylelikle, herhangi bir kötü segment tekrar kullanılabilir hale gelecektir. Ancak, kötü program muhtemelen belleği tekrar sızdıracağı için uzun vadede bu yardımcı olmayacaktır.

Bellek Sızıntısını belirleme

Windows Görev Yöneticisi, halihazırda çalışan tüm süreçleri kaynak kullanımıyla birlikte gösterir. Çoğu program için Görev Yöneticisi, sorunlu süreci bulabilmelidir.

Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın ve İşlemler sekmesine gidin. Burada tüm etkin işlemleri CPU ve Bellek kullanım ayrıntılarını göreceksiniz.

İşlemleri azalan sırada düzenlemek için Bellek sekmesinin üst kısmına tıklayın (burada kullanım yüzdesi yazılır). En üst sıradaki en yüksek bellek kullanımı sürecini görüntüler.

Her zamankinden daha fazla RAM kullanan bir işlemi aramalısınız. Hangi işlemin olağan dışı RAM kullandığını kendiniz anlamanız gerekir. Muhtemelen sorunlu işlem RAM’ın toplam %50’sinden fazlasını kullanacaktır.

Bununla birlikte, Photoshop veya hatta tarayıcınız (birçok web sitesi açıkken) ağır programların birden fazla GB RAM kullanabileceğini unutmayın.

Sorunlu işlemi veya süreci bulduğunuzda, aşağıda listelediğim birkaç şey yapabilirsiniz:

  • Üçüncü taraf bir uygulamaysa, mümkünse yeniden yükleyin veya sıfırlayın. Aksi takdirde, ondan kurtulmanız gerekir ve bir alternatif bulmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Bir üçüncü taraf uygulaması değilse, üzerine sağ tıklayın ve “Çevrimiçi ara” seçeneğini seçin. İnternet, ne yaptığınızı söyleyebilmelidir. Bir Windows işlemi ise, bellek sızıntısını önleyecek bir çözüm bulup bulamayacağınızı görmek için daha da fazla arama yapın veya sonraki adıma bakın.

  • Bu yazıda bahsettiğim diğer çözümlerin çoğu, bellek sızıntısına neden olabilecek yerel Windows uygulamalar ve hizmetler ile ilgili sorunları giderebilir. Yaptıklarınız işe yaramazsa, aşağıdaki çözümleri uygulamaya devam edin.

Hatalı sürücüleri düzeltin

Aygıt Yöneticisi‘ni açmak için Windows + R‘ye basın ve Çalıştır iletişim kutusuna devmgmt.ms yazın. Burada tüm içeriği genişletip yanındaki sarı üçgen simgesi olan bir sürücü arayın.

Simge, sürücünün eski veya hatalı olduğunu gösterir. Eğer böyle bir sürücü bulursanız, üzerine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştir seçeneğini seçin. Bbir sihirbaz açılır; burada sürücüyü güncellemek için Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğini tıklayın.

Sürücüleri otomatik güncelleyin

Windows bile bazen, hatalı sürücüleri bulamadığı için üçüncü taraf bir sürücü güncelleme programını kullanmanızı öneririm. Kesinlikle, Windows 10 sürücüleri üzerinde IObit Driver Booster, 400.000’den fazla sürücüye destek sağladığı için bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Sadece programı kurup çalıştır. Otomatik olarak arar ve hatalı ve eski sürücüleri listeler. Daha sonra bunları güncellemek için “Şimdi güncelle” düğmesine basabilirsiniz.

Windows 10’da Temiz Önyükleme

Temiz Önyükleme, sorunları çözmek için tüm üçüncü taraf başlatma uygulamalarını ve arka plan hizmetlerini devre dışı bırakma işlemidir. Arka plan süreçlerinin çoğu durdurulduğundan, hatalı sürecin de kapatılacağı ihtimali yüksektir. Windows 10’da Temiz Önyükleme nasıl yapılır konusunda bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Temiz önyükleme sorununuzu çözerse, hangisinin sorun yarattığını görmek ve devre dışı bırakmak için tek tek gerekli hizmetleri etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Zararlı yazılımları temizleyin

Bir virüs veya zararlı yazılım da RAM kullanımını artırabilir. Özellikle sisteminize zarar vermek için oluşturulan kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayar kullanımınızı durdurmak için genellikle RAM belleğe baskı yapar. Çözüm gerçekten basit, iyi bir antivirüs programı kullanarak kötü amaçlı yazılımlar için bir tarama yapın. Avast Free Antivirus hafif ve çok güçlü olduğu için kullanmanızı öneririm. IObit Malware Fighter zararlı yazılımlara karşı koruma sağlayan programı da kullanabilirsiniz.

Avast’ı kurun ve tam bir sistem taraması yapın. Her türlü zararlı yazılım bulabilir ve silebilirsiniz. Başarısız olması halinde, ayrıca bir Avast Rescue Disk oluşturabilir ve Windows çalışmadığında bir tarama çalıştırabilirsiniz.

Adware reklam yazılımlarını temizleyin

Kötü amaçlı yazılımlara benzer şekilde, reklam yazılımı arka planda bir sürü RAM kullanabilir. Adware, programları kullanırken reklam gösterir ve bu reklamları indirmek ve kurmak için RAM de dahil olmak üzere ağ ve sistem kaynaklarını kullanır. Avast gibi olağan malware temizleme araçları bu konuda yardımcı olmayabilir, özel bir reklam yazılımı temizleme programına ihtiyacınız var.

Adwcleaner, tüm reklam yazılımlarının PC’nizi temizleyecek en iyi reklam yazılımı temizleyicilerinden birisidir. Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taramanız yeterlidir ve istenmeyen tüm programları bulup silebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Windows 10’da bellek sızıntısı genellikle hatalı bir sürücü, özellikle de ağ sürücüsünden kaynaklanır. Tüm sürücülerin güncel olduğundan ve üçüncü parti uygulamaların RAM’i tüketmediğinden emin olmalısınız.

Windows 10’daki bellek sızıntısını düzeltmeyi başardıysanız, yorumlarınızla bunu nasıl yaptığınızı paylaşmanızı rica ediyoruz.

Etiketler:

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen Windows 10

01 Kasım 2017 at 12:07

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*