Windows 10 bilgisayarı Kiosk olarak nasıl kullanabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10, Micsoroft’un şimdiye kadar geliştirdiği en gelişmiş özelliklere sahip işletim sistemi olduğu bir gerçektir. Evrensel uygulamalardan, Cortana entegrasyonuna ve sürekli güncellemelerle devam etmektedir. Ayrıca, her gelen güncelleme ile kullanıcıları için yeni özelleştirme seçenekleri sunmaktadır. İlk Windows sürümünden buyana daha çok kişiselleştirme seçenekleri sunması da gözden kaçmıyor.

Windows’un çekirdeğinin temel özelliklerinden biri, çok sayıda çeşitli aygıtlar üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bunlar yalnızca masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonları değil, aynı zamanda oyun konsollarını ve IoT ürünlerini de içeriyor.

Şimdi, Windows platformuna dayalı evrensel uygulamalar, gerçekten Windows 10’un en önemli özelliklerinden biri olarak görülebilir. Bu uygulamalar, birden fazla cihazda tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunar ve gerçek zamanlı bildirimler gibi özelliklerle birlikte gelir. Ancak Windows uygulama mağazasında çok sayıda evrensel uygulama olsa da, bunlardan yalnızca birinin Windows 10 PC’de çalışmasını istediğiniz zamanlar da olabilir. Bu, bilgisayarınızı yalnızca belirli bir evrensel uygulamayla çalışmayı gerektiren başka bir kullanıcıyla paylaşmanız gerektiğinde olabilir.

Bu gibi zamanlarda, Windows 10’daki Kiosk Modu özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrılmış erişim olarak da bilinen Kiosk Modu, Windows 10 PC’de yalnızca bir uygulamanın kullanılmasına izin verir. Kiosk Modu ile yapılandırılmış uygulama her zaman tam ekran çalıştırır.

Kiosk modundan çıkmak için, yapılandırıldığı kullanıcı hesabı tamamen kapatılmalıdır. Kiosk Modunun yalnızca geleneksel Windows masaüstü uygulamaları yerine Windows mağaza uygulamaları ile çalıştığını belirtmek gerekir.

Windows 10’da Kiosk modu nasıl ayarlanır?

1. Adım: Ayarlar > Hesaplar > Aile ve diğer kişiler‘e gidin ve sağda atanan erişimi ayarla seçeneğini tıklayın.

2. Adım: Bir sonraki ekranda, Kiosk Modu ile kurulacak belirlenmiş kullanıcı hesabını (Kiosk Modu ile yapılandırmanız gereken bilgisayarda zaten mevcut bir hesap olması gereklidir) seçebilirsiniz. Aynı ekran Kiosk Modu etkinleştirildiğinde hangi evrensel Windows uygulamasını (önceden PC’de yüklü olduğu varsayılarak) seçmenizi sağlar. Bu işlem tamamlandıktan sonra, ayarın etkinleşmesi için genellikle PC’yi yeniden başlatmanız gerekir.

Bu kadar. Kiosk Modunu Windows 10’da başarıyla yapılandırdınız. Yapılandırıldığı hesap giriş yaptığında, yalnızca belirtilen uygulama tam ekranda çalışır. Kiosk Modundan çıkmak için Ctrl + Alt + Del kısayol tuşlarına basmanız yeterlidir.

Ne & Nasıl Windows 10

28 Ekim 2017 at 14:59

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*