Windows 10’da Birden Fazla Monitör İçin Farklı Çözünürlük Nasıl Ayarlanır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınıza ikinci bir ekran bağladığınızda, Windows 10 otomatik olarak birincil ekranla aynı çözünürlüğü ayarlar. Her iki ekranın boyutu aynı ise, bu bir sorun değildir. Eğer bir tanesi diğerinden daha yüksek bir çözünürlüğe sahipse, bu bir sorundur. Her iki monitör için de çözünürlük ayarını yapmadığınız sürece kötü bir durum oluşacaktır. Başka hiçbir şey yoksa, monitörlerin en az birinden en iyi şekilde yararlanmak mümkün olmayacak. Windows 10, birden fazla monitör için farklı çözünürlük ayarlama imkanı sunar. Windows 10, duvar kağıdını ve ekran ayarlarını Denetim Masası uygulamasından kaldırıp onları Ayarlar uygulamasına taşıdı. Ayarlar uygulaması basit ayarların basitleştirilmiş bir sürümüdür, ancak birden fazla monitör için farklı çözünürlük ayarlamayı zorlaştırmaktadır. Bu yazımızda Windows 10’da birden fazla ekran için farklı çözünürlük ayarlamayı göreceksiniz.

İkinci veya üçüncü monitörünüzü PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza bağlayın. Açın ve masaüstünün yeni eklediğiniz ekranlara geçmesini bekleyin. Ekranları bağladıktan sonra, artık çözünürlüklerini düzeltme zamanı gelmiştir.

Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem ayar grubuna gidin. Ekran sekmesini seçin ve bağlı tüm ekranların algıladığından emin olun. Algılanan ekranların altındaki ‘Tanımla‘ bağlantısını tıklayın. Bu hangi monitörün hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ardından, aynı sekmeyi aşağı kaydırın ve ‘Gelişmiş görüntü ayarları‘ seçeneğini tıklayın.

Gelişmiş görüntü ayarları ekranında çözünürlüğünü değiştirmek istediğiniz monitörü seçin. İlk adımda hangi monitörün hangisi olduğunu bilmelisiniz. Atladıysanız, bu ekranda da bir Tanımlama bağlantısı var. Monitörünüzü tanımlamak için kullanın.

Farklı bir çözünürlük ayarlamak istediğiniz monitörü seçin. Bu çok önemli bir adım, çünkü açılır menüdeki çözünürlük seçenekleri, seçtiğiniz ekrana bağlı olarak değişiyor.

Çözünürlük açılır listesini açın ve ekran için önerilen (veya daha yüksek) çözünürlüğü seçin. Uygula‘yı tıklayın. Değişikliği saklamak veya geri almak isteyip istemediğiniz sorulduğunda, ‘Değişiklikleri koru‘ düğmesini tıklayın. Seçilen ekranın çözünürlüğü değiştirilecektir. Diğer ekranın çözünürlüğü daha önce olduğu gibi kalır.

Bu, Windows 10’un eski sürümlerinde daha kolaydı. Denetim Masası uygulamasının kırpılması ve Ayarlar uygulaması eklenmesi, Windows’ta aksi halde basit görevleri karmaşık hale getirdi. Yani, seçenek hala var ve birden fazla monitör için farklı çözünürlükler ayarlamak için biraz çaba harcıyor. Sadece nereye bakacağınızı bilmelisiniz.

Ne & Nasıl Windows 10

23 Mart 2017 at 12:32

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*