Windows 10’da Denetim Masasını Açmanın 3 Yolu

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’daki Ayarlar uygulaması, klasik Denetim Masasını değiştirmeyi hedeflemektedir. Microsoft, Ayarlar uygulamasını yeni ayarlar ve seçenekler dahil etmek için geliştirdi.

Ayarlar uygulaması, klasik Denetim Masası’nda bulunan hemen hemen tüm ayarları ve seçenekleri içerir. Aslında, yeni eklenen bazı ayarlar ve seçenekler yalnızca Ayarlar uygulamasında kullanılabilir. Örneğin, Başlat menüsünü veya ekranını özelleştirme ayarları yalnızca Ayarlar uygulamasında bulunur.

Kısacası, Microsoft herkesin Windows 10’daki yeni Ayarlar uygulamasını daha kolay kullanması için istiyor. Buna ek olarak, Ayarlar uygulaması, klasik Denetim Masasının aksine, dokunmatik aygıtlarda da mükemmel çalışıyor.

Ayarlar uygulamasının gezinmesi kolay ve kullanımı doğruysa da, Windows kullanıcıları Windows 10 masaüstleri ve dizüstü bilgisayarları çalıştırırken her zaman klasik Denetim Masasını Ayarlar uygulamasından daha çok tercih ediyorlar.

Windows 10’da daha önce belirtildiği gibi Microsoft, kullanıcıların Windows ayarlarına erişmek ve bunları değiştirmek için Ayarlar uygulamasını kullanmasını istemektedir. Bunu desteklemek için, varsayılan ayarlarla yalnızca Ayarlar uygulaması Başlat’a sabitlenir.

Denetim Masası hala Windows 10’da var ve önceki Windows yinelemelerindekiyle aynıdır. Klasik Denetim Masasını, Ayarlar uygulaması üzerinden kullanmayı tercih ederseniz, Windows 10’daki klasik Denetim Masasını açmak için aşağıda verilen yöntemlerden birinde belirtilen talimatları uygulamanız yeterlidir.

1. Yol: Çalıştır yoluyla Denetim Masası’nı Açma

1. Adım: Aynı anda Windows ve R tuşlarına (Windows + R) basarak Çalıştır komut kutusunu açın.

2. Adım: Çalıştır iletişim kutusuna Control yazın ve klasik Denetim Masasını açmak için Enter tuşuna basın.

2. Yol: Windows 10’da Masaüstünden Denetim Masası’nı Açma

Muhtemelen, Denetim Masasını fare ile başlatmanın en kolay yoludur.

1. Adım: Başlat düğmesine sağ tıklayın (masaüstünün sol alt köşesindeki Windows logosu düğmesi) ve daha sonra açmak için Denetim Masası‘nı tıklayın.

3. Yol: Aramayı kullanarak Denetim Masası’nı Açma

1. Adım: Görev çubuğunda yer alan Arama düğmesine tıklayın.

2. Adım: Arama kutusuna Denetim Masası‘nı yazın ve arama sonuçlarında çıkan Denetim Masası seçeneğine tıklayın.

Evet bu üç basit yollarla Denetim Masası’ını açabilirsiniz.

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen Windows 10

26 Mart 2017 at 19:25

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*