Windows 10’da Ekran Görüntüsü Almanın En Hızlı Yolları

Sponsorlu Bağlantılar

Ekran görüntüsü almak, işimin en önemli temel parçasıdır. Sizlere yapılacaklarla ilgili ekran görüntüleri yakalamam gerekir. Elbette, sizin gibi milyonlarca bilgisayar kullanıcısı ekran görüntüleri alması gerekir. Sadece Windows bilgisayarda ekran görüntüsü almanın pek çok yolu vardır.

Bu yazımızda, Windows 10’da ekran görüntüsü almanın en hızlı yollarına değinmek istiyorum. Bir çok yöntemi zaten kullandığınızı düşünüyorum ancak, hepsini bildiğinizi zannetmiyorum. Sizde Windows 10 bilgisayarda ekran görüntüsü yakalamanın farklı ve hızlı yollarını öğrenmek istiyorsanız, makalemize göz atın.

Farklı durumlar, ekran görüntüsü almak için farklı yöntemler gerektiriyor. Bazen bakış açınızı hızlı bir şekilde paylaşmanız yeterlidir ve bazen bir işlemi göstermek için birden fazla ekran görüntüsü almanız gerekir. Her iki duruma ayak uydurarak, Windows 10’daki ekran görüntülerini hızla almak için en sevilen yöntemlerden bazılarını paylaşmak istiyorum.

1. Print Screen tuşunu kullanın

Muhtemelen daha önce kurulum gerektirmeyen ekran görüntülerini almanın en kolay ve hızlı yöntemidir. Bununla birlikte, yalnızca ekran görüntüsünü İnternet üzerinden hızlı bir şekilde paylaşmak için veya bir resim düzenleme uygulamasına ekran görüntülerini aktarmak için çok yardımcı olmaktadır.

  1. Klavyenizdeki Print Screen tuşuna basın (PrtSc olarak da mevcuttur) ve tüm ekranınızın bir ekran görüntüsü panoya kopyalanacaktır. Yine de bir gösterge olmayacak.
  2. Paint veya görüntüleri kabul eden herhangi bir alana, ekran görüntülerini yapıştırmak için Ctrl + V tuşlarına basın. Bir sosyal medya web sitesi, sohbet programı veya GIMP gibi bir resim editörüne yapıştırmak da mümkündür.

Odaktaki geçerli pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, bunun yerine Alt + Print Screen‘e basın.

Ekranınızın veya pencerenizin mevcut ekran görüntüsü durumunu düzenlemeden hızlı bir şekilde paylaşmak istiyorsanız, bu yöntem sizin için en idealidir.

Sınırlamaları: Bu yöntem görüntüyü kaydetmez. Kalıcı olarak kaydetmeniz gerekirse, bir resim düzenleyicisine yapıştırmanız ve kaydetmeniz gerekir. Kalıcı ekran görüntüleri almanız gerektiğinde iyi bir seçenek değildir. Ayrıca, paylaşmadan önce ekran görüntüsüne not ekleyemez veya düzenleyemezsiniz.


2. Ekran görüntüsü alın veya kaydedin

Tam ekranlı ekran görüntülerini almanın ve bunları otomatik olarak kaydetmenin bir yolu da vardır; bunlar, yapıştırılabilir bir resim yerine bir ekran görüntüsü dosyasına ihtiyaç duyduğunuzda kullanışlı olabilir.

  1. Windows + Print Screen tuşlarına basın; tam ekran ekran görüntüsü, varsayılan Resimler klasörünüzdeki Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

Resim PNG formatı olarak kaydedilir. Daha hızlı erişim için masaüstünüzdeki ekran görüntüsü klasörü için bir kısayol da oluşturabilirsiniz. Bu yöntem, birden fazla ekran görüntüsü almanız ve bunları görüntü dosyaları olarak organize etmeniz gerektiğinde iyi bir yöntemdir.

Sınırlamaları: Bu yöntemle yalnızca tam ekran görüntüleri alabilir ve kaydetmeden önce ekran görüntüsünü düzenlemenin bir yolu yoktur.


3. Belirli bir bölgenin ekran görüntüsünü alma

Windows 10, ekranınızdaki herhangi bir alana ait bir ekran görüntüsü almanıza izin verir, ancak bu özelliği kullanmak için PC’niz Creators Update’e güncelleştirilmelidir.

  1. Bölgenin ekran görüntüsü alma aracı başlatmak için Windows + Shift + S tuşlarına basın. Bir çarpı işareti görürsünüz ve arka plan bulanık olacak.
  2. Şimdi ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı seçmek için tıklayın ve sürükleyin. İzin vereceğiniz zaman, seçilen alanın ekran görüntüsü panoya kopyalanır.
  3. Ekran görüntüsünü herhangi bir görüntü alanına yapıştırmanız yeterlidir ve paylaşılacaktır.

Bu yöntemin üç basamağı vardır, ancak pratikte, işlem bu listede yer alan ilk yöntem kadar hızlıdır. Ekranın belirli bir bölümünü hızlı bir şekilde paylaşmanız gerektiğinde, bu yöntemi kullanın.

Sınırlamaları: Ekran görüntüsünü otomatik olarak bir görüntü dosyası olarak kaydetmez ve göndermeden önce ekran görüntüsüne not ekleyemezsiniz.


4. Windows 10 Oyun Çubuğu’nu kullanın

Windows 10’daki Xbox Oyun Çubuğu aracı, pencere ekran görüntülerini almak için de kullanılabilir. Bununla birlikte, yalnızca açılmış uygulamalarda (dosya gezgini veya Windows ayarları hariç) çalışır ve ekran görüntülerini almadan önce her bir uygulamayı Oyun Çubuğunda en az bir kez bir oyun olarak ayarlamanız gerekir.

Herhangi bir uygulamayı oyun olarak ayarlamak için uygulamayı açın ve Windows + G tuşlarına basın. İstendiğinde, Evet seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin, bunu oyun ve uygulama Oyun Çubuğunda bir oyun olarak ayarlanacaktır.

  1. Windows + Alt + Print Screen tuşlarına basın ve herhangi bir gösterge yapılmaksızın bir pencere ekran görüntüsü alınır. Ekran görüntüsünü, varsayılan Videolar klasörü içindeki Yakalamalar klasöründe bulabilirsiniz.

Resim PNG formatında olacak ve ekran görüntüsünü çektiğiniz programın adının tarih / zaman damgasıyla birlikte adlandırılacaktır.Pencere ekran görüntülerini alıp bir dosya olarak kaydetmeniz gerekiyorsa, yukarıdaki yöntem 2’ye iyi bir alternatiftir. Program adına göre otomatik adlandırma da kolayca tanımlanmasına yardımcı olur.

Sınırlamaları: Görüntüye açıklama ekleyemezsiniz ve yalnızca pencere ekran görüntüleri ile sınırlıdır.


5. Windows 10 Ekran Alıntısı Aracını kullanın

Windows yerleşik Ekran Alıntısı Aracı, temel ekran görüntüsü ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir seçenektir. Yukarıdaki yöntemler kadar hızlı olmayabilir, ancak daha fazla denetim sunar.

  1. Ekran Alıntısı Aracını başlatmak için, Windows aramasına ‘ekran alıntısı aracı’ yazın veya Başlangıç menüsünden Windows Donatıları klasörünün altından başlatın.
  2. Ekran alıntısı aracı, ekran görüntüleri yakalamak için 4 mod sunar. Bölge, serbest alan, pencere ve tam ekran görüntüleri alabilirsiniz. Ekran görüntüsünü almak için Yeni düğmesine basmanız yeterlidir.
  3. Ekran görüntüsü, Ekran Alıntısı Aracı arabiriminde otomatik olarak açılır ve açıklama yapabilirsiniz. Burada, ekran görüntüsünü kaydetmek için Dosya> Farklı kaydet’e gidin.

Bir ekran görüntüsü almak ve aynı zamanda ona açıklama yapmak istediğinizde, Ekran Alıntısı Aracı iyi bir dahili uygulamadır.

Sınırlamaları: Özel bir ekran görüntüsü uygulaması için, özellikleri çok sınırlıdır ve ekran görüntüsü almak için daha fazla çaba gerektirir. Ayrıca, birden fazla ekran görüntüsünü almanıza ve yönetmenize izin vermiyor.


6. Ekran görüntüsü yakalama programlarını kullanın

Daha gelişmiş özelliklerle dolu kapsamlı bir çözüm arıyorsanız, ekran görüntüsü alma programlarını kullanabilirsiniz.

Kapsamlı bir çözüm istiyorsanız, bir üçüncü taraf uygulaması indirmeniz gerekir. Kullanımı ve ücretsiz olması nedeniyle PicPick programını kullanabilirsiniz. Ayrıca PicPick Portable sürümü de mevcuttur. Dilerse kurulum gerektiren programı yükleyebilirsiniz veya kurulum gerektirmeyen taşınabilir sürümü kullanabilirsiniz. 7 farklı türde ekran görüntüsü alabilir ve bir çok görüntü düzenleme araçlarını kullanarak toplu düzenleme yapabilirsiniz.

PicPick ile ekran görüntülerini almadan önce, ayarlamanıza yardım edeyim:

PicPick’i indirin ve yükleyin ve File > Program Options’a gidin. Burada Hot Keys (Kısayol Tuşları) bölümüne geçin ve bir kısayol tuşu ile birlikte tüm ekran görüntüsü yöntemlerini göreceksiniz. Şimdi kullanmak isterseniz yeniden yapılandırın ve kullanmak istediğiniz ekran görüntüsü türleri için kısayol tuşlarını ezberleyin. Burada Auto Save (Otomatik Kaydetme) bölümünü de göreceksiniz. Üzerine tıklayın ve Automatically Save Images (Resimleri Otomatik Kaydet) seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve ekran görüntülerinin kaydedileceği bir yol belirtin.

İhtiyacınız olan ekran görüntüsü türü için kısayol tuşuna basın ve otomatik olarak belirtilen konuma kaydedilir. Birden fazla ekran görüntüsü almak ve aynı zamanda bunları tek bir yerde düzenlemek için kapsamlı bir araca ihtiyacınız varsa, PicPick mükemmel bir programdır.

Sınırlamaları: Üçüncü taraf bir program olduğu için, hizmet sunmak için arka planda çalışması gerekir. Simgesi, sistem tepsisinde kalır.


7. Microsoft Edge Notlar Ekle aracını kullanın

Microsoft Edge web tarayıcı kullanıyorsanız ve tarayıcı içindeki ekran görüntülerini almanız gerekiyorsa, ihtiyacınız olan şey Notlar Ekle aracıdır. Araç temelde web içeriğine ek açıklama yapmak ve başkalarıyla paylaşmak için yapılır, ancak aslında gerekirse yerel olarak da kaydedilebilen bir web sayfası ekran görüntüsünü alır.

Arama çubuğunun sağ ucundaki Paylaş düğmesine tıklayın; ekran görüntüsü için paylaşım seçenekleri görürsünüz. Bunun yerine ekran görüntüsünü yerel olarak kaydetmek istiyorsanız, devre dışı bırakmak için Dokunarak yazma düğmesine tıklayın ve görüntüyü masaüstüne sürükleyip bırakarak PC’nize kaydedin.

Microsoft Edge kullanıyorsanız ve ekran görüntüsü almak için hızlı bir yöntem gerekiyorsa, görüntülere açıklama yaparak paylaşmak için Notlar Ekle aracı yeterli olacaktır.

Sınırlamaları: Sadece Microsoft Edge ile sınırlıdır ve yalnızca web sayfalarının ekran görüntülerini alabilirsiniz.


8. Chrome ve Firefox için uzantılar kullanın

Chrome ve Firefox için de güvenilir ekran görüntüsü uzantıları bulunmaktadır. Chrome ve Firefox için mevcut Awesome Screenshot’ı öneriyorum. Ekran görüntülerini yerel saklama alanına kaydetmenize ya da hızlı bir şekilde çevrimiçi paylaşmanıza, hatta Awesome Screenshot bulut depolama alanına kaydetmenize olanak tanır. Ayrıca ekran videosu kaydetmek için etkili bir uzantıdır.

Chrome için Awesome Screenshot, Firefox için Awesome Screenshot uzantılarını yükledikten sonra, web sayfasının ekran görüntüsünü almak için Ctrl + Shift + E (varsayılan) ekran görüntüsü kısayol tuşlarını kullanın.

Ekran görüntüsü, hemen düzenlenmek için pek çok araç kullanabileceğiniz Awesome Screenshot editöründe açılır. Düzenlemelerinizi yaptıktan sonra Done seçeneğine tıklayın. Şimdi, ekran görüntüsünü paylaşma ve kaydetme seçeneklerini göreceksiniz. Yerel olarak indirebilir, panoya kopyalayabilir, Google Drive’a kaydedebilir veya Awesome Screenshot bulut depolama alanına kaydedebilirsiniz.

Çoğunlukla web sayfaların ekran görüntülerini almanız gerekiyorsa, Awesome Screenshot daha iyi ekran görüntüleri almak ve bunlara açıklama yapmak için birden fazla araç sunar.

Sınırlamaları: Yalnızca web sayfaları ile sınırlıdır ve ekran görüntüsü alma ve paylaşma / kaydetme işlemi diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında biraz yavaştır.


Sonuç ve Öneriler

Ekran görüntülerini mümkün olan en hızlı ve en kolay şekilde yakalamak çok önemlidir ve bu yöntemler farklı durumlarda ekran görüntülerini hızlıca almaya yardımcı olmalıdır.

Benim için PicPick ve Print Screen kısayolları genellikle yeterlidir. PicPick kullanabilir ve hızlı bir şekilde görüşümü paylaşmak için Print Screen’e basıp ve ekran görüntüsünü yapıştırmak yeterli oluyor. Windows 10’da ekran görüntülerini nasıl alıyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen PCsen Özel Windows 10

02 Kasım 2017 at 09:59

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*