Windows 10’da Sanallaştırmanın Etkin Olup Olmadığını Kontrol Edin

Sponsorlu Bağlantılar

Sanallaştırma teknolojileri hem masaüstü bilgisayarlar hem de dizüstü bilgisayarlar için AMD ve Intel işlemcileri tarafından sunulmaktadır. AMD, sanallaştırma teknolojisini AMD-V olarak nitelendirirken, Intel bunu Intel VT-x olarak adlandırıyor. Şu anda, yalnızca en ucuz işlemcilerin bazıları bu teknolojileri desteklemez. Bilgisayarınız için sanallaştırma etkinleştirilmişse donanım kaynaklarını paylaşırken ana işletim sisteminde ikincil bir işletim sisteminin çalışması için tam donanımlı bir sanallaştırma kullanabilirsiniz. Örneğin, sanallaştırma PC’niz için etkinleştirilmişse, Mac OS’yi VirtualBox kullanarak Windows 10‘da çalıştırabilirsiniz.

Sanallaştırma, şüpheli dosyaları izole etmek ve bilgisayarınıza zarar vermesini önlemek için bazı güvenlik yazılımı tarafından da kullanılır. Örneğin, Avast antivirüs, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için şüpheli bir uygulamayı bir sanal alanda çalıştırmak için donanım yardımlı sanallaştırma kullanır.

Bu uygulamaların sanallaştırma teknolojisini kullanması için sistem BIOS’da (çoğunlukla eski bilgisayarlarda) etkinleştirmeniz gerekir. Eski BIOS yerine EFI kullanan yeni bilgisayarlarda, VT-x veya AMD-V, Windows içinden kullanmak isteyen bir uygulama tarafından etkinleştirilebilir. Genellikle BIOS veya EFI’de Sanallaştırma Teknolojisi seçeneğini bulmanız ve Etkin olarak ayarlamanız gerekir, ayarları kaydedin ve yeniden başlatın. (Bilgisayarlarda BIOS nasıl açılır öğrenebilirsiniz)

BIOS / EFI’de etkinleştirildikten sonra Windows’a önyüklediyseniz, Windows Görev Yöneticisi’ni kullanarak sanallaştırma durumunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Ctrl + Shift + Esc tuşlarını kullanarak Görev Yöneticisi’ni başlatmanız gerekir. Görev Yöneticisi’nde, Performans sekmesine geçin ve CPU kategorisi altında Sanallaştırma durumunu görebilirsiniz.

Windows 10'da Sanallaştırma

Sanallaştırmanın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek için kullanılabilecek bazı üçüncü taraf araçlar da vardır, ancak Windows Görev Yöneticisi sanallaştırma durumunu belirtmek için yeterli olduğu için gerçekten gerekli değildir. Bununla birlikte, Windows 7, Vista veya XP çalıştırıyorsanız, Microsoft donanım yardımlı sanallaştırmanın etkin olup olmadığını algılamak için ek bir araç sunar.

Bir programcı iseniz, aşağıdaki C kodunu kullanarak sanallaştırma durumunu kolayca bulabilirsiniz:

#include <windows.h>
#include <stdio.h>

int main(){
	if(IsProcessorFeaturePresent(PF_VIRT_FIRMWARE_ENABLED)){
		printf("Virtualization is present.\n");
	}else{
		printf("Virtualization not present.\n");
	}
	return 0;
}

Bu kod, GCC, MSVC veya Pelles gibi herhangi bir C derleyicisi kullanılarak derlenebilir.

Ne & Nasıl PC Dersleri Windows 10

21 Ekim 2017 at 11:48

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*