Windows 10’da Windows Sonic etkinleştirme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Sonic, Microsoft’un Windows 10 Creators Update’de tanıtılan ve çok fazla ilgi görmeyen özelliklerden biridir. Windows Sonic, Windows 10 cihazlarda mekansal ses desteğini sunmak için Microsoft’un çözümüdür. Bu işlevsellik Evrensel Windows Platform uygulamaları ve Win32 masaüstü programları tarafından kullanılabilir ve geliştiriciler yükseltme ses ipuçları oluşturmak için mevcut API’ları kullanabilir.

Windows 10 ve Xbox kullanıcıları cihazlarında Windows Sonic etkinleştirme yapabilir; yeni ses donanımı veya program güncellemeleri gerekli olmayabilir. Platform, kulaklık kodlaması ve gerçek zamanlı Dolby Atmos kodlaması için Windows Sonic’i destekliyor. Stereo kulaklıklar için eski, stereo kulaklıklar ve HDMI için sonuncusu.

Windows’lu mekansal ses Sonic, TV’leri, ev sinemalarını ve Dolby Atmos’u destekleyen ses sistemlerini desteklemektedir. Uzamsal ses, kulaklıklar için Windows Sonic veya kulaklıklar için Dolby Atmos kullanılarak platform tarafından işlenir, sahip olabileceğiniz herhangi bir kulaklık çifti ile de kullanılabilir.

Windows Sonic’i Windows 10’da nasıl açarım?

Windows Sonic işlevini Windows 10 çalıştıran cihazlarda Creators Update güncellemesi veya daha yeni güncellemenin olması durumunda etkinleştirebilir. Aksi durumda, bu ayar seçeneğini göremez.

Windows Sonic özelliğini açmak çok kolaydır. Masaüstünde bir kaç tıklama ile yapabilirsiniz.

1. Adım: Windows görev çubuğundaki ses simgesini sağ tıklayın ve menü açıldığında Uzamsal ses (Kapalı) üzerine gidin.

2. Adım: Özelliği etkinleştirmek için “Kulaklıklar için Windows Sonic” seçeneğini seçin. Sonra aşağıda sıraladığımız diğer seçeneği etkinleştirin.

Kulaklıklar için Dolby Atmos’u da (Dolby Atmos for Headphones) burada etkinleştirebilirsiniz, ancak sizi Dolby Access uygulamasını indirmek için Windows Mağazasına yönlendirecektir. Uygulamayı indirin ve kullanmaya başlayın.

Windows Sonic özelliğini etkinleştirmek gereken bir diğer seçenek;

1. Adım: Görev çubuğundaki ses simgesini sağ tıklayın ve menüden Kayıt aygıtları‘nı seçin.

2. Adım: Kayıttan yürüt sekmesinde, aktif olan hoparlör üzerine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.

3. Adım: Uzamsal ses sekmesine gidin ve Kulaklıklar için Windows Sonic veya Kulaklıklar için Dolby Atmos seçeneğini seçin.

Bu yöntemi kullanarak Windows Sonic’i etkinleştirdiğinizde, 7.1 sanal saran sesi otomatik olarak da etkinleştirilir.

Ne & Nasıl PC Dersleri Windows 10

07 Kasım 2017 at 16:52

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*