Windows 10’da Windows Update bant genişliğini sınırlama

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 en son güncellemesi ile bilgisayarınızın Windows Güncellemeleri için kullanabileceği bant genişliğini sınırlama imkanı sağlamaktadır. Sınırlı bir veri bağlantısına sahip olan bilgisayarlarda veri kullanımı kontrol etmek ve sınırlamak için oldukça faydalı olabilir. Eğer sınırsız bir veri paketi kullanıyorsanız, bu özellik pekte umurunuzda olmayacaktır. Bu yazımızda, Windows 10 bilgisayarda Windows Update için veri tüketimini nasıl sınırlandırabileceğinizi göstereceğiz.

Windows 10’da Windows Update bant genişliğini sınırlama

Win + I düğmesine basarak Windows Ayarlar panelini açın ve Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > Gelişmiş seçenekler (Ayarları güncelleştir altında)> Teslim İyileştirme > Gelişmiş seçenekler‘i seçin.

İndirme ayarları altında “Arka planda güncelleştirmelerin indirilmesi için kullanılacak bant genişliği miktarını sınırlandır” yazan seçeneğin onay kutusunu işaretleyin. Bundan sonra, bant genişliğinin yüzdesini seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, %45’e ayarlanmıştır. Ancak kaydırıcıyı kullanarak değiştirebilirsiniz.

Aynı şey Karşıya Yükleme ayarları altındaki seçeneklerden de yapılabilir. Yükleme bant genişliğini yüzde veya veri (5 GB ila 500 GB) ile sınırlamak istiyorsanız, Aylık yükleme sınırını ayarlayabilirsiniz.

Yükleme bant genişliği sınırlama özelliği, yalnızca Teslim İyileştirme altında bulunan Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver seçeneğini etkinleştirdiğinizde çalışır. Bu özelliği etkinleştirmediyseniz, “Karşıya Yükleme ayarları” seçenekleri zorunlu değildir.

Önceden tanımlanmış sınıra erişildiğinde, tüm güncelleme etkinliği otomatik olarak durdurulur.

Aynı sayfada ne kadar çok veri kullanıldığını veya kullanılabilirliği kontrol edebilirsiniz.

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen Windows 10

24 Ekim 2017 at 17:24

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*