Windows 10 PC’de daha fazla depolama alanı açmak için ne yapabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Son birkaç yılda, PC’lerdeki yerli depolama birimi çeşitlendirildi. Ancak onunla birlikte, bilgisayarlarımızda tuttuğumuz birçok fotoğraf, video, şarkı ve diğer dosya sayısını geçiyor. Dolayısıyla, bilgisayarlarında disk dolu sorunları gören kullanıcılar da az değildir.

Apple aygıt kullanıcıları genellikle depolama ile ilgili sorunlarla karşılaşmakla birlikte, birçok Windows PC kullanıcısı da bu sorundan uzak değildir. Windows bilgisayarınızda depolama sorunu ile karşılaşıyorsanız, Windows 10 masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bir miktar boş alan oluşturmak için bazı seçenekler bulabilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarda daha fazla depolama alanı açmak için uygulayabileceğiniz üç yol göstermek istiyoruz. Bu sayede hem gereksiz dosya yığılmalarından kurtulabilirsiniz, hem de bilgisayarın performansını etkileyen boş şeylerden de kurtulmuş olursunuz.

Disk temizleme yapın

Disk Temizleme, Windows PC’lerde bulunan en iyi araçlardan biridir. Başlat Menüsü’ndeki arama çubuğunda disk temizleme arayarak bulabilirsiniz. Özellik, komple PC’yi otomatik olarak tarar ve geçici dosyalar, önbellek dosyaları, güncellemeler ve geri dönüşüm kutusu içindeki dosyalar tarafından kullanılan alanı gösterir. Araçların dosyaları temizleyeceği yerleri seçmek size bağlıdır. Windows’un eski sürümünü kaldırmak için ‘Sistem dosyalarını temizle’ seçeneğini de tıklayabilirsiniz. Bu size muhtemelen daha fazla depolama alanı kazandıracaktır.

Büyük boyutlu ve kullanılmayan uygulamaları kaldırın

Uygulamalar, bir akıllı telefon veya PC olsun, herhangi bir cihazdaki depolama alanının çoğunu kaplar. Windows 10’da, nadiren veya hiç kullanılmayan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve özellik alanına giderek hangi uygulamaların en çok yerini aldığını kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz uygulamayı tıklayarak ‘Kaldır’ düğmesine basmanız yeterlidir.

Windows 8 ve Windows 10 ile, önceden kurulu bir şekilde bir çok uygulama gelmektedir. Oyun tanıtımları vs bir çok gereksiz uygulamalar, bilgisayarda gereksiz yere depolama alanını tüketmektedir. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak daha fazla depolama alanı kazanabilirsiniz.

Aynı veya gereksiz dosyaları silin

Sadece diskleri temizleme, büyük boyutlu ve kullanılmayan uygulamaları kaldırma sorunu çözmek için yeterli değildir. Aynı dosyaları kaldırarak depolama alanını daha da boşaltabilirsiniz. Bunun için ayrıca üçüncü parti uygulamaları da kullanabilirsiniz. Aynı dosyaları bulmak ve silmek için popüler uygulamalarından biri CCleaner‘dır. Yinelenen dosyaları, resimleri ve diğer içerikleri kaldırdıktan sonra bulut depolama platformlarından birinde veya birden fazla bulut depolama web sitesinde bir yedek oluşturabilir ve verileri temizleyerek PC’den kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

Ne & Nasıl PC Dersleri PCsen Windows 10

23 Ekim 2017 at 17:07

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*