Windows 10’da Sanal Masaüstleri Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 nihayet sanal masaüstlerini yerleşik bir özellik olarak ekledi. Bir sürü uygulamayı bir kerede açık tutarsanız ya da bilgisayarınızı çok farklı görev türleri için kullanırsanız, sanal masaüstleri düzenli kalmak için uygun bir yol sunar.

Sanal masaüstleri ile, Windows 10 bilgisayarda her biri farklı açık pencere ve uygulamaları gösterebilen çok sayıda, ayrı masaüstü oluşturmanızı sağlar. Belirli bir göreve ilişkin tüm öğeleri tek bir masaüstüne yerleştirebilir, böylece bu göreve daha iyi odaklanabilirsiniz. MacOS ve Linux bir süredir sanal masaüstleri içeriyor, Windows için üçüncü taraf uygulamalar tarafından sağlanıyordu ancak şimdi Windows 10 ile yerleşik bir özellik olmuştur.

Yeni Sanal Masaüstü Ekleyin

Yeni bir sanal masaüstü eklemek kolaydır. Görev çubuğunda, “Görev Görünümü” düğmesini tıklayın. (Bu düğmeyi göremezseniz, kapatmış olabilirsiniz. Görev çubuğundaki herhangi bir açık alana sağ tıklayın ve tekrar açmak için “Görev görünümü düğmesini göster” seçeneğini seçin. Görev Görünümü’nü, Windows + Tab kısayol tuşlarına basarak da açabilirsiniz.)

Yeni sanal masaüstü ekleme

Görev Görünümü, PC’nizde çalışan tüm uygulamaları gösteren bir tam ekran uygulama değiştiricisidir. Herhangi bir uygulamaya tıklamak suretiyle geçiş yapabilirsiniz. Daha önce hiç ek bir sanal masaüstü kurmadıysanız, Görev Görüntüleme’nin tümü bu kadar. Yeni bir masaüstü eklemek için ekranın sağ alt köşesindeki “Yeni masaüstü” düğmesini tıklayın.

Yeni sanal masaüstü ekleme

Windows 10, ihtiyacınız olan sayıda masaüstü oluşturmanıza olanak tanır. Ancak, sanal masaüstlerini minimumda tutmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Sonuçta, faaliyetlerinizi organize etmenize yardımcı olmak için bunları oluşturuyorsunuz.

Sanal Masaüstleri Arasında Geçiş Yapma

Birden fazla masaüstünüz varsa, Görev Görünümü tüm masaüstlerini ekranın alt kısmında gösterir. Bir masaüstünün üzerine farenizle gelmek, şu anda o masaüstünde açık olan pencereleri gösterir.

Sanal masaüstü kullanımı

Oraya atlamak için bir masaüstünü tıklayabilir veya o masaüstüne atlamak ve o pencereyi odağa getirmek için belirli bir pencereyi tıklayabilirsiniz. Tek bir masaüstünde uygulamalar arasında geçiş yapmak gibi.

Sanal masaüstleri arasında geçiş yapma

Ayrıca sanal masaüstleri arasında sadece klavyenizi kullanarak geçiş yapabilirsiniz. Görev Görünümü getirmek için Windows + Tab tuşlarına basın ve sonra tuşları bırakın. Seçimi masaüstüne kaydırmak için Tab tuşuna tekrar basın. Daha sonra masaüstü arasında geçiş yapmak için ok tuşlarını kullanın ve ardından seçilen masaüstüne atlamak için Enter tuşuna basabilirsiniz.

Daha da iyisi, yalnızca Windows + Ctrl + Sol veya Sağ ok tuşlarına basarak Görev Görünümünü kullanmadan sanal masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bir dokunmatik ekranlı cihaz veya hassas bir dokunmatik yüzey kullanıyorsanız, dört parmakla dokunarak masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sanal Masaüstlerinde Windows ve Uygulamalarla Çalışma

Şimdi, yeni bir masaüstü oluşturdunuz ve aralarında nasıl geçiş yapacağınızı biliyorsunuz. İhtiyacınız olan şeylerle bu masaüstlerini doldurmanın zamanı geldi.

İlk önce: bir masaüstüne geçip bir uygulamayı ya da başka bir pencereyi açarsanız, o masaüstünde pencere açılır ve kalır. Örneğin, “Masaüstü 3” e geçerseniz ve orada bir Chrome penceresi açarsanız, o Chrome penceresi siz onu kapatıp başka bir masaüstüne geçene kadar Masaüstü 3’te kalır.

Sanal masaüstünde uygulama çalıştırma

Burası işleri zorlaştırıyor. Birden fazla pencereyi (ör. Chrome veya Excel) açmanıza izin veren uygulamalarla, farklı masaüstlerinde bu uygulamalar için farklı pencereler açabilirsiniz. Örneğin, belirli bir projeye ayrılmış bir masaüstü bilgisayarınız var. Chrome pencerelerini, Excel belgelerini vb. masaüstünde açabilir ve diğer Chrome pencereleri ve Excel belgelerini diğer masaüstlerinde açmaya devam edebilirsiniz.

Ancak, bazı uygulamalar yalnızca bir kerede tek bir pencere açmanıza izin verir. Windows Mağaza uygulaması buna iyi bir örnektir. Mağaza uygulamasını Masaüstü 3’te açtığınızı varsayalım. Ardından Mağaza uygulamasını oraya açmadan farklı bir masaüstünde açmayı denerseniz, uygulamanın bulunduğu masaüstüne atlarsınız.

Uygulamaları ve pencereleri sanal masaüstleri arasında taşıyabilirsiniz. Görev Görünümü’nü açmak için Windows + Tab tuşlarına basın. Farenizi, taşımak istediğiniz pencerenin bulunduğu sanal masaüstünün üzerine getirin. Artık bu pencereyi başka bir sanal masaüstüne sürükleyebilirsiniz.

Sanal masaüstü uygulamaları taşıma

İsterseniz, bir pencereyi sağ tıklayıp “Taşı” menüsünden, pencereyi taşımak istediğiniz belirli bir masaüstünü seçebilir veya hatta yeni bir masaüstü oluşturup pencereyi orada bir yere taşıyabilirsiniz. Bu yöntem, pencereyi tam olarak nereye taşımak istediğinizi biliyorsanız kullanışlıdır.

Sanal masaüstü uygulamaları taşıma

Bir Sanal Masaüstü Silme/Kapatma

Sanal bir masaüstünü silmek için önce Windows + Tab tuşlarına basarak Görev Görünümü’nü açın. Kaldırmak istediğiniz masaüstünün üstündeki “Kapat” düğmesini tıklayın.

Sanal masaüstü silme

Kapattıktan sonra masaüstünde açık bir uygulama veya pencere varsa, kapatmakta olduğunuz uygulamaların hemen solundaki masaüstüne taşınırlar. Örneğin, Masaüstü 3’ü kapattığınızda, açık uygulamalar ve pencereler Masaüstü 2’ye taşınır.

Evet Windows 10 üzerinde sanal masaüstü ekleme ve sanal masaüstü kullanımı ile ilgili konuşmak istedik. Umarız faydalı olmuştur.

PC Dersleri PCsen PCsen Özel Windows 10

11 Ağustos 2017 at 18:02

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*