Windows 8 de AppLocker: Uygulama Kullanıcılarını Engelleme

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7 de tanıtılan Windows Applocker  Windows 8 de bazı yeni özellikler içerir. AppLocker ile, belirli uygulamalar yüklerken veya kullanırken belirli kullanıcılara veya kullanıcı gruplarını engelleyebilir veya izin verebilirsiniz. Bu sonucu elde etmek için siyah liste kuralları veya beyaz liste kurallarını kullanabilirsiniz. AppLocker uygulamaları ve kullanıcıların çalıştırdığı dosyaları kontrol etmeye yardımcı bir programdır. AppLocker yürütülebilir dosyaları, scriptler, Windows Installer dosyaları, DLL, arşivlenmiş uygulamalar ve arşivlenmiş uygulama kurulumları içerir.

Windows 8 de Applocker gelişti ve eski özelliklerin yanı sıra Windows Store uygulamaları engellemenize olanak sağlar.

applocker windows 8

Windows 8 de AppLocker Kullanımı

Windows 8 de AppLocker ile kullanıcıların Windows Store uygulamaları yüklemek ve çalıştırmasını engellemek için Local Security Policy Editor (Yerel Güvenlik İlkesi Düzenleyicisi) açın. Açmak içinde Çalıştır‘ı açın ve secpol.msc yazıp Enter’a tıklayın.

Konsol ağacından Güvenlik Ayarları > Uygulama Kontrol İlkeleri > AppLocker (Security Settings > Application Control Policies > AppLocker) gidin. Kural oluşturmak istediğiniz yeri seçin.

Paketlenmiş, arşivlenmiş uygulamalar için bir kural oluşturmak istediğiniz diyelim. Arşivlenmiş uygulamalar üzerine sağ tıklayın ve Kural Oluştur’u – Create Rule seçin. Başlamadan Önce bir sayfa göreceksiniz.

İzinler sayfasında ulaşmak için İleri‘ye tıklayın.

Bu sayfada, işlemi seçin. İzin Ver veya Reddet ve kullanıcı veya kullanıcı grubu uygulama kuralı istiyorsanız Koşullar sayfasına ulaşmak için İleri‘yi tıklayın.

Yayıncılar, Dosya Yolu veya Sahipleri kurallarını oluşturmak için çubuğu seçin. Varsayılan Yayıncıları, seçtiniz. Yayıncılar sayfasına ulaşmak için İleri’yi tıklayın.

Arşivlenmiş uygulama için Referans seçeneğini seçin ve kural için Kapsamı ayarlayabilirsiniz.

Kapsam ayarları şunlardır:

  1. Herhangi bir yayıncı için geçerlidir
  2. Belirli bir yayımcı için geçerlidir
  3. Bir paket adı uygulanır
  4. Bir paket sürümü için geçerlidir.
  5. Kuralın özel değerlerini uygulamak

Referans için seçenekler şunlardır:

  • Bir referans olarak yüklü arşivlenmiş uygulamasını kullanın
  • Referans olarak paketlenmiş bir uygulama yükleyicisini kullanın

Seçimlerinizi yaptıktan sonra, tekrar İleri‘yi tıklayın.

İsterseniz, Özel Durumlar sayfasında kuralları dışlamak için koşulları belirtebilirsiniz ve Adı ve Açıklaması sayfasında, otomatik olarak oluşturulan kural adı kabul edin veya yeni bir kural adını yazabilirsiniz, ve Oluştur‘u tıklayın.

Ne & Nasıl PC Dersleri Windows 8

06 Ocak 2013 at 22:33

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*