Windows’da Varsayılan İndirmeler Klasör Yolu Nasıl Değiştirilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Her Windows yüklemesi veya büyük güncellemeler bir kaç varsayılan kitaplık ve klasör ile birlikte gelir. Sistem, bunları her bir kullanıcı için ekler. Ayrıca, dosyaları kaydetmek için birkaç varsayılan konum ekler. Windows 10’daki Ekran görüntüleri klasörü böyle bir klasöre iyi bir örnektir. Win + PrntScrn tuşunu kullanarak Windows 10 ekran görüntülerini alabilir ve Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedebilirsiniz. Windows’da başka bir otomatik klasör, İndirilenler klasörüdür. Burası, uygulamaların dosyaları varsayılan olarak indirdiği yerdir. Dosyaları kaydetmek için farklı bir konum seçebilirsiniz, ancak Windows’daki varsayılan karşıdan yükleme klasör yolunu değiştirmez. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz onu göstereceğiz.

Varsayılan İndirmeler Klasör Yolunu Değiştirme

Dosya Gezgini‘ni açın ve gezinme sütunundaki Bu bilgisayar altındaki İndirilenler klasörünü sağ tıklayın. Bağlam-sağ tıklama menüsünden Özellikler‘i seçin.

Özellikler penceresindeki Konum sekmesine geçin. ‘Taşı‘ düğmesini tıklayın ve varsayılan indirmeler klasörü olarak kullanılacak farklı bir klasör seçin ve Uygula‘yı tıklayın.

Dosyaları Sakla veya Taşı

‘Uygula’yı tıkladığınızda, Windows geçerli İndirilenler klasöründeki tüm dosyaları yeni kopyalar klasörüne taşımak isteyip istemediğinizi soracaktır. ‘Evet’i tıklarsanız, varsayılan indirme klasöründeki tüm dosyalar yeni yerine taşınacaktır. ‘Hayır’ seçeneğini tıklarsanız, dosyalar taşınmaz ve yalnızca indirme klasörünün konumu değiştirilir. Söylemeye gerek yok, dosyaları da taşımayı seçerseniz, biraz zaman alacaktır.

Dosyaları varsayılan İndirmeler klasörüne kaydeden tüm uygulamalar, dosyaları yeni konuma kaydetmeye başlayacaktır. Bir uygulamadan dosyalarınızı farklı bir konuma (ör. Masaüstü) kaydetme talimatı verdiyseniz, dosyaları masaüstüne kaydetmeye devam edeceklerdir. Bu uygulamaları yeni indirilenler klasörüne kaydetmek için, Farklı Kaydet penceresinden yeniden seçmeniz gerekir. Uygulamanın bir indirme konumu seçmek için özel bir ayarı varsa, varsayılan konumu seçmek için bu ayarı kullanın.

Varsayılan Konumu Geri Yükleme

Yaptığınız değişiklikleri kolayca geri alabilirsiniz. Dosya Gezgini’ni açın ve gezinti çubuğundaki İndirmeler’i sağ tıklayın. Bağlam-sağ tıklama menüsünden Özellikler’i seçin ve Konum sekmesine gidin. Konum alanında bir ‘Varsayılanı Yükle‘ düğmesi bulunur. Tıkladığınızda Windows, indirilenler klasörünü varsayılan konuma döndürür. Dosyaları taşımak isteyip istemediğinizi tekrar soracaktır.

Windows’daki tüm ve tüm kullanıcılar için İndirilenler klasörü C sürücüsünde bulunur. İhtiyacınız olmayan dosyaların İndirilenler klasörünü düzenli aralıklarla temizlemezseniz önemli miktarda büyüyebilir. Windows sürücünüzün alan üzerinde kısa bir süre çalışmaya başladığı bir noktaya gelebilir. En iyi çözüm, İndirilenler klasörünü düzenli olarak temizlemektir. Bunu düzenli olarak yapamazsanız veya küçük bir Windows sürücünüz varsa, İndirilenler klasörünü daha fazla alanı olan bir sürücüye taşıyın.

Etiketler:

Ne & Nasıl PC Dersleri Windows

26 Mart 2017 at 20:22

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*