WordPress’de XML Site Haritasının Önbelleğe alınmasını engelleme

Sponsorlu Bağlantılar

Önbellek eklentilerini kullanmak, muhtemelen WordPress sitenizi hızlandırmanın en kolay yoludur. Bununla birlikte, iyi bir fikir olmasa da, XML site haritalarının önbelleğe alınmasını engellemek isteyenler için yardımcı olmaya çalışacağız.

Arama motorları güncellenen her şeyin en son sürümünü alabilmek için XML site haritası web sitenizin son gönderilerini ve URL’lerini daima almalıdır.

Bu yazıya XML site haritalarının en popüler WordPress Önbellekleme eklentileri tarafından önlenemeyeceğini (istemeden) nasıl önleneceğini sizlerle paylaşmak isterim.

W3 Total Cache

W3 Total Cache eklentisi kullanarak XML site haritalarının önbelleğe alınmasını engellemek için yapmanız gerekenler:

1. Performance > Page Cache bölümüne gidin.

2. Never cache the following pages (Aşağıdaki sayfaları asla önbelleğe alma) etiketli bölüme gidin. Ardından, kutuya aşağıdaki satırları girin:

[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\.(xml|xsl|html)(\.gz)?

([a-z0-9_\-]*?)sitemap([a-z0-9_\-]*)?\.xml

Not: Veritabanı Önbellekleme kullanıyorsanız, ‘Performance > Database Cache‘ altındaki ‘Never cache the following pages‘ (Aşağıdaki sayfaları asla önbelleğe alma) seçeneğine aynı satırları eklemeniz gerekir.

Eğer Minifikasyon kullanıyorsanız, ‘Performance > Minify‘ açın ve aynı satırları ‘Never minify the following pages‘ alanına girin.

Son olarak, ‘Performance > Browser Cache‘ bölümüne gidin ve ‘404 error exception list‘ bölümünde aynı satırların bulunduğundan emin olun.

WP Super Cache

WP Super Cache eklentisi kullanarak XML site haritalarının önbelleğe alınmasını önlemek için yapmanız gerekenler:

1. Ayarlar > WP Super Cache‘e gidin. Gelişmiş sekmesini açın.

2. Buraya, içeren sayfaları önbelleğe alınmamasını sağlayacak metinler (dosyalar DEĞİL) ekleyin….. bölümünü bulun ve aşağıdakileri girin:

[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\.(xml|xsl|html)(\.gz)?

([a-z0-9_\-]*?)sitemap([a-z0-9_\-]*)?\.xml

En çok kullanılan önbellekleme eklentilerinde XML site haritalarının önbelleğe alınmasını engellemek için bu yöntem yardımcı olacaktır.

İnternet Ne & Nasıl

01 Kasım 2017 at 12:45

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*